AramaArama
Gıda Hattı

Fransa'nın Türkiye'den pamuk talebinde durum ne?

25 Mart 2016, 16:00
Paylaş
Fransa'nın Türkiye'den pamuk talebinde durum ne?

Dünya Bankası’nın verilerine göre, Fransa, AB içinde Almanya’dan sonra ikinci, dünyada ise beşinci ekonomik güç olan Fransa, çorap imalatında kullanmak üzere, Türkiye'den pamuk, polyester, rejenere iplik çeşitleri talep etti. Peki Türkiye’nin Fransa’ya ihraç potansiyeli olan tarım ve gıda ürünleri neler?

pamuk-uretimi-tarlasi-gidahattiDünya Ekonomik Forumu’nun Eylül 2014’de yayınlanan “2014-2015 Dünya Rekabet Edebilirlik Raporu”nda 144 ülke sıralamasında, bir önceki dönemdeki gibi 23. sırada gelen Fransa’da bir firma, çorap imalatında kullanmak üzere, Türkiye'den pamuk, polyester, rejenere iplik çeşitleri talebinde bulundu.

Pamuk üretiminde Türkiye ilk 7 ülke arasında

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre, dünyada az sayıda ülke ekolojisi pamuk tarımına elverişli olması nedeniyle, dünya üretiminin % 80’ine yakını Türkiye’nin de içinde bulunduğu az sayıda ülke tarafından üretiliyor. Uluslararası Pamuk Danışma Kurulu’nun 2007–2014 arası 8 yıllık dönemin verileri incelendiğinde; dünyada ortalama 33,5 milyon hektar alanda pamuk ekimi yapıldığı ve bu ekimden ortalama 25 milyon ton lif pamuk elde edildiği görülüyor. Dünyada pamuk üretim alanının en geniş olduğu ülke Hindistan olurken sırasıyla,  Çin, ABD, Pakistan, Özbekistan ve Brezilya, Avustralya ve Türkiye geliyor.  Son beş yılın ortalamasına göre en çok pamuk ithalatı yapan ilk yedi ülke; Çin, Bangladeş, Türkiye, Endonezya, Vietnam, G. Kore ve Tayland.  En çok ihracat yapan ilk yedi ülke sıralaması ise; ABD, Hindistan, Brezilya, Avustralya, Özbekistan, Pakistan ve Yunanistan şeklinde.

Fransa ekonomisinde tarım öne çıkan sektörler arasında

ekonomi-gidahattiDünya Bankası’nın verilerine göre, AB ülkeleri arasında Almanya’dan sonra ikinci, dünyada ise beşinci ekonomik güç olan ve yılda 80 milyondan fazla turistle dünyanın en çok yabancı turist çeken ülkesi Fransa’nın ekonomisinde en fazla öne çıkan sektörler ise şöyle: Otomotiv, demir yolları, hava araçları, lüks tüketim malları, kozmetik ürünleri, sigortacılık, ilaç sanayi, güç santralleri, savunma sanayi, telekomünikasyon, tarım ve turizm.

Türkiye’nin Fransa’ya ihraç potansiyeli olan tarım ve gıda ürünleri

fransa-gidahattiTürkiye’nin Fransa'ya ihraç potansiyeli olan tarım ve gıda ürünleri arasında; su ürünleri, yaş meyve ve sebze ile işlenmiş meyve ve sebzeler başı çekerken,  kuru meyveler, şekerli ile kakaolu mamuller ve unlu mamuller de öne çıkan diğer ürünler arasında yer alıyor.

tarım sektörü ve gıda sanayinde ihracatta AB ülkeleri arasındaki en rekabetçi ülkelerden biri olduğu göz önüne alındığında,  tarım ve gıda alanında önemli bir pazar olarak öne çıkıyor. Fransız Gıda Sanayi Birliği (ANIA) açıklamasına göre, 2011 yılında ekonomik krize rağmen, gıda sanayi satışlarının % 6,8 oranda artarak, satışın 157,2 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca Fransa’da tüketicilerin sağlıklı beslenmeye yönelik artan ilgisi gıda ithalatını daha çekici hale getiriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.