AramaArama
Gıda Hattı

Fransa'da zorunlu menşe etiketlemesi resmileşti!

6 Ekim 2016, 15:53
Paylaş
Fransa'da zorunlu menşe etiketlemesi resmileşti!

Avrupa Komisyonu'nun itiraz etmemesi sonucu geçerlilik kazanan Fransa zorunlu menşe etiketleme kararnamesi, Fransa Resmi Gazetesi’nde yayınlandı. Kararname; süt, bileşen olarak kullanılan süt ve bileşen olarak kullanılan ete yönelik menşe etiketlemesini ilgilendiriyor.

sut-urunleri-gidahattiKararname ne zaman yürürlüğe girecek?

Fransa Resmi Gazetesi’nin 21 Ağustos 2016 tarihli sayısında yayınlanan kararname, 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar geçerli olacak.

Kararname yürürlüğe girdikten sonraki 3 aylık dönem geçiş dönemi olarak belirlendi. Bu dönem, 1 Ocak 2017’den önce yasal olarak üretilmiş ve yeni hükümlere uymayan gıdalar için geçerli olacak. Geçiş dönemi 31 Mart 2017’te sona erecek.

Bu kararname diğer AB ülkelerinde ve üçüncü taraf ülkelerde yasal çerçevede üretilen ürünleri etkilemeyecek.

Bir yıllık deneme sürecinden sonra uygulamanın değerlendirildiği bir rapor hazırlanarak Avrupa Komisyonu'na sunulacak.

Güncel bilgi olarak, süt ve et ürünlerine getirilen menşe etiketleme zorunluluğunda sınır değerler belirlendi.

Buna göre menşe etiketleme zorunluluğu süt ürünlerinde kullanılan sütün %50'den, et ürünlerinde kullanılan etin ise %8'den fazlasının yabancı menşeli olması halinde zorunlu etiketleme yapılacak.

AB-EU-avrupa-gidahattiMenşe etiketleme tartışmaları

Birçok ülkenin birbiri ardına uygulamaya koyduğu zorunlu menşe etiketleme tasarılarına birçok tepki gelmişti.

Son yapılan Daimi Komite toplantısında Almanya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Estonya Avrupa Komisyonu'nu Fransa'nın uygulamasına engel olmadığı için eleştiride bulunduğu belirtiliyor.

Bu ülkeler ayrıca İtalya, Litvanya ve Portekiz'deki uygulamalara da karşı çıkıyor ve bu ülkeleri uygulamalarını Dünya Ticaret Örgütü'ne bildirmeye davet ediyordu.

Diğer yandan Avrupa Komisyonu AB kanunlarına karşı olduğu gerekçesi ile Portekiz'in kararnamesini yeniden sunmasını, Litvanya'nın kararnamesinde gıda güvenliğine dair göndermeleri kaldırmasını, İtalya'nın ise gıda kalitesi ve menşei arasındaki bağlantıyı açıklamasını istemişti.

Avrupa Komisyonu İtalya ve Litvanya'nın kararnamesine 13 Ekim, Portekiz'inkine 27 Ekim'e kadar itiraz etmezse kararnameler yürürlüğe girecek.

FDE-gidahattiFoodDrinkEurope süreci nasıl yorumladı?

Avrupa'daki gıda ve içecek üreticilerinin en önemli temsilci organı olan FoodDrinkEurope, diğer ülkelerde de başlayan zorunlu menşe etiketleme tartışmaları ışığında bu girişimin AB ortak pazarının parçalanmasına yol açacağı görüşünde. FoodDrinkEurope, ulusal federasyonları bu konuda Avrupa Komisyonu'na baskı yapmaları yönünde teşvik ediyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.