AramaArama
Gıda Hattı

Fransa’da sağlıkçılar ayakta! Neyi protesto ettiler?

30 Mayıs 2021, 12:54
Paylaş
Fransa’da sağlıkçılar ayakta! Neyi protesto ettiler?

Paris’te hükümetin sağlık politikalarını protesto eden doktorlar ve sağlık çalışanları, sağlığın bir bedeli varsa her şeyden önce gelmesi gerektiğini belirterek, “Sağlık maddiyattan önce gelir” sloganı attılar.

Fransa’nın başkenti Paris’te yüzlerce doktor ve sağlık personeli, sağlık hizmetlerine gereken önemin verilmediği ve sağlık alanındaki sorunların dikkate alınmadığı gerekçesiyle hükümeti protesto etmek için sokaklara döküldü.

“Sağlık maddiyattan önce gelir”

Göstericiler, ülkede yıllardır uygulanan sağlık politikalarının, nüfusun sağlık ihtiyaçlarına değil, hükümetin sağlık hizmetlerine yönelik “kemer sıkma politikalarına” dayandığını belirterek, Covid-19 salgınının daha güçlü bir sağlık sistemine sahip olmanın önemine dikkat çektiğini söyledi. Sağlığın bir bedeli varsa, her şeyden önce gelmesi gerektiğini savunan göstericiler, “Sağlık maddiyattan önce gelir” sloganı attı.

Hasta bakıcılar ve hemşirelere yeterli koruyucu ekipman sağlanmadığını ve zor şartlar altında çalıştıklarını söyleyen göstericiler, hükümete çalışma koşullarının düzeltilmesi için çağrıda bulundu. Hastanelerdeki çalışma koşulları ile imkanların iyileştirilmesini ve maaşların artırılmasını talep eden protestocular, hükümetin korona virüs salgını ile mücadele başarılı olmadığını ifade etti.

“İnsanlık dışı yönetim anlayışı sona ermeli”

Gösteride, personel ve hastaları sayı, istatistik olarak gören bu insanlık dışı otoriter yönetimin son bulması çağrısı yapılırken, sosyal ya da kültürel kökenine bakılmaksızın herkesin sağlık hizmeti alması gerektiği vurgulandı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen gösteri olaysız son buldu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.