AramaArama
Gıda Hattı

Fransa’da plastik kaplara çevreci yasak! Yasak ne zaman başlayacak?

19 Eylül 2016, 10:19
Paylaş
Fransa’da plastik kaplara çevreci yasak! Yasak ne zaman başlayacak?

Fransız Meclisi, sofralarda kullanılabilen her türlü tabak, kaşık, çatal, bıçak ve benzeri gereçlerin plastik olanlarının kullanımını yasakladı. 2020 yılında yürürlüğe girecek yasa kapsamında sadece biyolojik materyalden yapılmış ürünlerin üretimi serbest olacak.

Fransa, çevre kirliliği, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamında önemli bir karara imza attı. Temmuz ayında doğada çözülmesi yüzlerce yıl süren plastik poşetlerin marketlerde kullanım yasağı yürürlüğe giren Fransa’da, bu kez tek kullanımlık plastik mutfak gereçleri yasaklandı.

plastik-catal-bicak-gidahatti

Plastik kap yasağı 2020’de başlayacak

Fransız Meclisi, Avrupa Ekolojisi Yeşiller Partisi tarafından sunulan teklifi kabul etti. Yasaya göre, sofrada kullanılabilecek her türlü bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık gibi plastiklerin kullanımı 'biyolojik materyalden yapılmadığı müddetçe' yasak olacak. 2020 yılında yürürlüğe girecek ve Yeşilin Yayılması Platformu kapsamında ülke genelinde uygulanacak yasak yoluyla, plastik ürün kullanımının azaltılması ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Petrol temelli bu tür ürünlerin üretimini yasaklayan yasa kapsamında, plastik malzemelerin piyasadan temizlenmesi için 2018 yılına kadar süre tanınacak. Bu yıldan itibaren sadece doğada çözünebilir ürünler ülkede satılabilecek.

plastik-bardak-gidahatti

Çevreciler memnun ama…

Fransız Meclisi’nde kabul edilen yasa çevrecilerin desteğini alırken, yasak kararına tepki gösteren plastik üreticileri ise yasanın Avrupa Birliği’nin (AB) ticaret kurallarına aykırı olduğu görüşünde.

Nitekim Avrupalı paketleme üreticilerini çatısı altında toplayan Brüksel merkezli Pack2Go, Fransa’da alınan yasak kararına karşı çıkacaklarını bildirdi. Söz konusu organizasyon, yasağın tüm Avrupa kıtasına yayılmasından duyulan endişeyi de dile getirdi.

plastik-poset-gidahatti

Plastik poşet yasağı

Yılda 4.73 milyar plastik bardağın çöpe atıldığı Fransa’da süpermarketlerde plastik poşet kullanımı yasağı da Temmuz ayında uygulamaya konulmuştu.

Fransız Çevre Bakanlığı’nın girişimiyle 2015 yılında kabul edilen ve Temmuz’da uygulamaya konulan yasa uyarınca, marketler ve mağazalar çevrenin korunması adına, sattıkları ürünlerin taşınması için müşterilere artık plastik poşet yerine geri dönüşümü kolay kağıt poşet vermek zorundalar.

Büyük marketler dışında ayrıca bakkallar, kasaplar, eczaneler ve manavlar da yasağa uymak zorunda.

Ülkede plastik poşet yasağı öncesi her yıl 5 milyar plastik poşetin piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor.

Dünya genelinde çevre korunması adına getirilen yasaklamalara karşın plastik poşet üreticileri, doğada çözülmesi daha kısa sürede gerçekleşen materyalden ürünleri piyasaya sürmeye başladılar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.