Gıda Hattı

Fransa’da hastanelere ikinci dalga desteği: 2.4 milyar avro!

21 Ekim 2020, 14:36
Paylaş
Fransa’da hastanelere ikinci dalga desteği: 2.4 milyar avro!

Covid-19 pandemisinin ikinci dalgasının yaşandığı Fransa’da salgın ile mücadele için hükümet, hastanelere destek için 2 milyar 400 milyon avro daha tahsis edecek. İkinci dalgayı yaşayan Belçika’da ise hastanelerde yer sorunu yaşanma ihtimali, yeniden gündeme geldi.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, ikinci korona virüs (Covid-19) dalgası ile mücadelede destek sağlamak için hastanelere 2 milyar 400 milyon avro daha tahsis edileceğini açıkladı.

1,5 milyar avroluk desteğe ek, 2.4 milyar avro daha tahsis edilecek

“Hastanelere 2020 yılı içinde harcamaları için ekstra olarak 2 milyar 400 milyon avro daha ödeme yapıyoruz. Bu sayede sağlık kuruluşları, ikinci Covid-19 dalgası ile mücadele için gerekli ekipmanları temin edebilecek ve gerçekleştiremedikleri faaliyetlerini finansal olarak telafi edebilecekler” ifadelerini kullanan Bakan Veran, destek paketinin ilk Covid-19 dalgasında hastanelere tahsis edilen 1 milyar 500 milyon avroya ek olarak tahsis edildiğini sözlerine ekledi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin son açıkladığı verilere göre Covid-19 pandemi sürecinde Fransa’da, toplam 937 bin 275 pozitif vak'a, 33 bin 928 ölü ve 110 bin 515 iyileşen hasta bulunuyor.

Belçika, Covid-19’da ikinci dalgayı yaşıyor!

Korona virüs salgınından en ağır etkilenen ülkeler arasında yer alan Belçika yeniden alarm düzeyine ulaştı. Ülkede vaka artışları önlenemezken hastanelerde yer sorunu yaşanma ihtimali yeniden gündeme geldi.

Yaz aylarında alınan tedbirlerle ikinci dalganın engellendiği Belçika’da okulların açılması ve yaz sonu itibariyle tedbirlerin gevşetilmesinden sonra Eylül ve Ekim aylarında vakalar yeniden artışa geçti. Bu duruma engel olmak amacıyla geçtiğimiz hafta alınan bir ay boyunca kafe ve restoranların kapanması kararına rağmen bulaşma ve yeni vaka oranlarında artış durdurulamıyor.

Bulaşma oranı ve hastaneye yatışlar artıyor

Sciensano Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından verilen rakamların Çarşamba sabahı güncellemesine göre, Belçika’da 11-20 Ekim arasında hesaplanan ortalama yeni günlük bulaşma sayısı artmaya devam ediyor. Buna göre bir önceki haftaya göre yüzde 68’lik bir artışla 8 bin 975 kişi seviyesine ulaştı. 14 - 20 Ekim arasında ise hastaneye yatışlar, ortalama 295 günlük yatışla, yüzde 94 oranıyla artmaya devam etti.

11-17 Ekim tarihleri arasında virüs, günde ortalama 32'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Ülkede toplamda, 486'sı yoğun bakımda olmak üzere toplam 2 bin 969 Covid-19 hastası şu anda hastanelerde tedavi görüyor.

Pozitif sonuçların oranı %15,8

Belçika'da salgının başlamasından bu yana, 240 bin 159 kişi Covid-19 için yapılan testlerde pozitif çıktı. Test edilenlerin tümü içinde pozitif insanların oranı ulusal olarak yüzde 15,8'e ulaştı. Salgının başından bu yana ise ülkede toplam vefat sayısı 10 bin 489 olarak kaydedildi.

Ülkede yetkililerin durumun ciddiyetine dikkat çekmek için yaptıkları çağrılara rağmen, vatandaşların büyük bölümünün tedbir kurallarına uymamaya devam ettiği bildiriliyor. Virüsün yayılmasında etkili olan okulların ölüler bayramı kapsamında Kasım ayı başında yapılacak bir hafta olan resmi tatil ise tedbir amaçlı olarak iki haftaya çıkarıldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.