AramaArama
Gıda Hattı

Fransa’da Covid-19 salgınına kötü yönetim soruşturması: Eski Sağlık Bakanı yargılanacak

11 Eylül 2021, 11:33
Paylaş
Fransa’da Covid-19 salgınına kötü yönetim soruşturması: Eski Sağlık Bakanı yargılanacak

Cumhuriyet Adalet Divanı’nın Covid-19 salgınının yönetme biçimine ilişki soruşturması kapsamında, Fransa eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn “insanların hayatını tehlikeye atmaktan” yargılanacak.

Fransa'da koronavirüs salgını sırasında Şubat 2020'de görevinden istifa eden eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, hükümet üyelerini yargılamada tek yetkili organ olan Cumhuriyet Adalet Divanı'na çağrılmıştı.

Cumhuriyet Adalet Divanı tarafından, Covid-19 salgınını yönetme biçimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Buzyn hakkında hazırlanan iddianamede, eski bakana "başkalarının hayatını tehlikeye atma" suçlaması yöneltildi. Buzyn, bu davada iddianamesi hazırlanan ilk politikacı oldu.

Eski Başbakan ve bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu

Söz konusu dava, hükümet üyelerini yargılamada tek yetkili organ olan Cumhuriyet Adalet Divanı tarafından Temmuz 2020'den bu yana yürütülüyor. Geçtiğimiz yıl hükümetin Covid-19 kriz yönetimini kötü bulan Fransızlar, görevdeki Sağlık Bakanı Olivier Veran, eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanı Buzyn başta olmak üzere hükümet üyeleri hakkında Cumhuriyet Adalet Divanı'na "insan sağlığını tehlikeye atmak, istemsizce ölüme sebebiyet vermek ve yardım kurallarına uymamak" gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı istifa etti

Bu arada Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipce, Tetovo (Kalkandelen) kentinde koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü hastanede çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangının ardından istifa etti.

Başkent Üsküp’te düzenlediği basın toplantısında olay nedeniyle üzüntüsünü dile getiren Filipce, soruşturmanın selameti açısından istifa etmeyi doğru bulduğunu belirtti. "Hekim ve bakan olarak onurluyum ve ahlaki nedenlerle istifa ediyorum" diyen Filipce, yangında küle dönen hastanede teknik aksaklıklar olduğu iddiaları hakkında ise açıklama yapmadı.

Yangın nedeniyle Sağlık Bakan Yardımcısı ve kliniğin 2 müdürü de istifa etmişti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.