AramaArama
Gıda Hattı

Fransa’da Covid-19 sağlık kartına onay!

6 Ağustos 2021, 12:29
Paylaş
Fransa’da Covid-19 sağlık kartına onay!
Fransa Anayasa Konseyi, salgının 4. dalgasıyla mücadele kapsamında çıkartılan Covid-19 sağlık kartı yasasını onayladı.

Fransa Anayasa Konseyi, Covid-19’un Delta mutasyonu ve salgının 4. dalgasıyla mücadele kapsamında çıkartılan Covid-19 sağlık kartı yasasını onayladı.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Delta mutasyonunun yayılmaya devam ettiği ve salgında 4. dalga ile mücadele eden Fransa'da, bazı meslek gruplarının aşılanmasını zorunlu kılan Covid-19 sağlık kartı yasasına, Anayasa Konseyi'nden onay geldi.

Fransa Anayasa Konseyi: “Sağlık kartı yasası dengeli”

Fransa'da, günlük aktiviteleri Covid-19 sağlık kartı ile koşullandırmaya ve sağlık çalışanlarına Covid-19 aşısını zorunlu hale getirmeye karar veren Konsey, sağlık kartı yasasını "dengeli" olarak nitelendirdi.

Onaylanan yasa kapsamında 9 Ağustos'tan itibaren ülke genelinde restoran, bar, kafe, uzun mesafeli toplu taşımada, Covid-19 aşı belgesi, son 48 içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu veya vatandaşların son 6 ay içinde Covid-19'u atlatıp atlatmadığını içeren Covid-19 sağlık kartı zorunlu hale gelecek. Ayrıca 15 Eylül'den itibaren Covid-19 aşı vurulmayan sağlık çalışanlarına ceza verilebilecek.

Eğlence-kültür mekanlarına girişte zorunlu oldu

Covid-19 sağlık kartı, 21 Temmuz'da 50'den fazla kişinin bir arada olduğu eğlence ve kültür mekanlarında zorunlu hale gelmişti. Ancak uygulama aşı karşıtlarının büyük tepkisine yol açmış, Covid-19 aşıları ve sağlık kartı yasasına karşı ülke genelinde protesto gösterileri düzenlenmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.