Gıda Hattı

Fransa, zorunlu maske uygulamasını gevşetiyor

22 Eylül 2021, 17:52
Paylaş
Fransa, zorunlu maske uygulamasını gevşetiyor

Fransa’da vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu, 4 Ekim'den itibaren kaldırılacak.

Günlük vaka sayısının ortalama 7 bin olduğu Fransa'da, kısıtlamalar kısmen gevşetiliyor.

Hükümet sözcüsü açıkladı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un başkanlığındaki kabine toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal,  Covid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"4 Ekim Pazartesi gününden itibaren insidansı 50'nin altında olan illerde ilkokul öğrencilerine maske takma zorunluluğu kaldırılacak" ifadelerini kullanan Attal, bu uygulamanın şimdilik 101 ilden 41 ili etkilediğini, sağlık kartının da 30 Eylül'den itibaren 12-17 yasındakiler için yürürlüğe gireceğini söyledi.

Sağlık kartı uygulaması

Fransa’da 9 Ağustos’ta 18 yaşından büyük herkes için yürürlüğe giren kişiye özel sağlık kartında, aşı bilgisi, son 48 saat içinde yapılmış negatif test sonucu ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileşme gibi bilgiler yer alıyor.

Covid-19 sağlık kartı, restoran, bar, kafe, düğün, seminerler, ticaret fuarlarının yanı sıra aralarında tren, uçak ve otobüslerin bulunduğu uzun mesafeli toplu taşımada, hastanelerde ve huzurevlerinde bulunan ziyaretçiler ve hastaneye acilden girmeyen hastalar için zorunlu hale geldi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.