AramaArama
Gıda Hattı

Fransa, Türkiye'yi yeniden kırmızı listeye aldı. Gerekçe çok çarpıcı!

27 Ağustos 2021, 16:48
Paylaş
Fransa, Türkiye'yi yeniden kırmızı listeye aldı. Gerekçe çok çarpıcı!

İngiltere’nin Türkiye’yi seyahat kategorisinde kırmızı listede bırakmasının ardından Fransa da, Covid-19 seyahat kısıtlamaları doğrultusunda Türkiye'yi turuncu listeden kırmızı listeye aldı. Paris Büyükelçisi Refik Ali Onaner, “Karar, Türkiye’den Fransa’ya geldikten sonra pozitif çıkan hasta sayısındaki artıştan kaynaklanıyor. Fransa’da pozitif çıkan hastalar arasında 15 gün içerisinde Türkiye’de olanların sayısında yüksek bir artış görüldü” dedi.

Türkiye’de artan vaka sayıları, Avrupa ülkelerinde seyahat kısıtlaması uygulayan ülkeleri harekete geçirdi.

İngiltere’nin son güncellemede Türkiye’yi kırmızı listede bırakmasının ardından Fransa da, vaka sayıları 20 binlere yaklaşan Türkiye’yi, turuncu listeden kırmızı listeye aldı.

Türkiye’den gelenlerde pozitif çıkanların sayısı etkili oldu

Fransız makamlarının Türkiye’deki aşılama, vaka ve ölüm sayılarını dikkatli bir şekilde incelediklerini bildiren Paris Büyükelçisi Refik Ali Onaner, Türkiye’nin neden yeniden kırmızı listeye alındığına ilişkin şunları söyledi:

“Fransa, daha önce de Türkiye’yi kırmızı listeye almıştı. Türkiye’deki vaka sayıları ve Türkiye’den Fransa’ya gelen yolcular arasında pozitif çıkanlar dikkate alınıyor listeler oluşurken. Biz daha önce Türkiye’de aldığımız önlemler ile Türkiye’nin turuncu listeye alınmasını sağlamıştık. Son dönemde Türkiye’de günlük hasta sayısı ile yeni hastalananların sayısının artmalarını Fransız tarafı takip ediyordu. Kırmızı listeye alma kararı, asıl Türkiye’den gelen ve Fransa’ya geldikten sonra pozitif çıkan hasta sayısındaki önemli artıştan kaynaklanıyor. Son dönemde belki Türkiye’ye tatile giden çifte vatandaşların dönüşü, nedeni ile veya başka nedenlerle son dönemlerde Fransız makamları şunu tespit ettiler. Son dönemde Fransa’da pozitif çıkan hastalar arasında geçtiğimiz 15 gün içerisinde Türkiye’de bulunmuş olanların oranında yüksek bir artış görüldü. Buna bağlı olarak bu kararı aldılar.”

“Kırmızı listeden çıkmak için çalışacağız”

Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmak için çalışacaklarını belirten Büyükelçi Onaner, “Biz daha önce olduğu gibi, Türkiye’deki bilgileri Fransız tarafına aktarmaya devam edeceğiz. Eğer Türkiye’den Fransa’ya gelenlerde pozitif çıkma oranı yüksekse bunun nedenlerini arayacağız. Türkiye’de bir yolcu uçağa binerken PCR testi yaptırıyor ve uçağa binerken hasta olmadığı var sayılıyor. Türkiye’den ayrılırken hasta olmadığı var sayılan bir kişinin, Fransa’ya geldiğinde pozitif çıkıyorsa bunun nedenlerini araştırıp, buna çözüm getirmemiz lazım. Biz yine daha önce yaptığımız gibi çalışıp, kırmızı liste uygulamasına gerek kalmamasına çalışacağız” şeklinde konuştu.

İngiltere’deki gibi ücretli otel karantinası yok

Türkiye’den Fransa’ya dönecek olan vatandaşlara uygulanacak karantina süresine de değinen Büyükelçi Onaner, “Fransa’nın karantina uygulamaları, kırmızı listeye bağlı olan önlemleri İngiltere’den farklı. Türkiye’den Fransa’ya dönüşlerde vatandaşlar, kendi evlerinde kalabilirler ama sokağa çıkmaları karantina süresince yasak oluyor. Fransız makamları, bunun kontrolünü yapıyor. Kurala uymayıp sokağa çıkarsa da bunun belirli bir cezası var. Maddi boyutunu düşünürsek, Fransa’ya bu şartlarda dönecek birisi kendi evinde ilave bir masrafa ihtiyaç duymadan karantinasını geçirebilir” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.