AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Fransa renk kodlu etiketlemeyi tartışıyor

Fransa renk kodlu etiketlemeyi tartışıyor
18 Haziran 2015, 18:03

Tüketicilere gıdaların besin değerlerini karşılaştırma imkanı sağlayacağı öngörülen etiketlemede renk kodu uygulamasının, bazı gıda kategorileri için uygun olmadığı bildirildi.

Fransız Gıda Ajansı ANSE, Sağlık Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine renk kodlu etiketlemelerin etkinliğini ortaya çıkarmak için başlattığı çalışmayı tamamlayarak, raporunu hazırladı.

Profesör Serge Rayner ve arkadaşları (2005) tarafından belirlendiği şekli ile renk kodlu besin skorlarının teknik olarak mümkün olsa da, uygulamanın etkili olabilmesi için ek verilere ihtiyaç olduğu belirtilen raporda, bu sistemin tüketicilere gıdalar arasında besin değeri karşılaştırma yapma imkânı sağlayabileceğinin altı çizildi.

Renkli beslenme beyanlarının ekonomik olarak uygulanabileceği vurgulanan raporda, ancak alkolsüz gazlı içecekler, yağlar, peynirler, meyve püreleri, çikolatalar ve çikolata bazlı gıdalar gibi bazı gıda kategorilerinde karşılaştırma yapılamayacağına da dikkat çekildi.

Renk kodlaması; doymuş yağ, şeker, tuz ve kalori değerlerini dikkate alarak sonuçları 5 noktalı bir sistemde yeşil, sarı, turuncu, pembe ve kırmızı renkler ile gösterilmesine dayanıyor. Kırmızı renk ürünün çok düşük sıklıklarda ve/veya düşük miktarlarda kullanılması gerektiğini belirtirken, yeşil renk ürünün günlük olarak ve/veya bol miktarlarda tüketilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.