Gıda Hattı

Fransa maske zorunluluğuna geri döndü, Çekya’da 30 günlük OHAL ilan edildi!

26 Kasım 2021, 12:35
Paylaş
Fransa maske zorunluluğuna geri döndü, Çekya’da 30 günlük OHAL ilan edildi!

Avrupa’da salgında artan vakalara karşı yeni önlemler yürürlüğe giriyor. Fransa’da Covid-19’la mücadele kapsamında halka açık kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirilirken, Çekya’da 30 günlük OHAL ilan edildi.

Avrupa ülkelerinde korona virüs salgınında günlük vaka sayılarının endişe verici artışı nedeniyle, hükümetler tedbirlerini yeniden arttırıyor.

Fransa’da kapalı alanlarda maske takmak zorunlu oldu

Fransa'da yeni tedbirleri açıklayan Sağlık Bakanı Olivier Veran, hükümetin sosyal mesafe kurallarını güçlendirmek, aşılama kampanyasını hızlandırmak ve sağlık kartını güçlendirmek istediğini ifade etti.

Salgındaki verilerden endişe duyduğunu ifade eden Veran, Fransa’nın 5. Covid-19 dalgasıyla karşı karşıya olduğunu ve bu dalganın 4. dalgadan daha uzun ve şiddetli olacağını vurguladı. Veran, sinema, tiyatro ve müze gibi sağlık kartının zorunlu olduğu tüm kapalı mekanlarda maske kullanımının zorunlu olacağını duyurdu.

Bakan Veran, "hatırlatma dozu" olarak adlandırılan korona virüs aşısının 3. dozunu, önceki dozdan 5 ay sonra olmak kaydıyla 18 yaş ve üzerindeki herkesin Cumartesi gününden itibaren yaptırabileceğini duyurdu. Veran "Bilim insanları, hatırlatma dozunun tüm yetişkinler için yararlı olduğuna inanıyor. Bu hatırlatma, 6 aya değil, 5 ay arayla olmalıdır. Bu nedenle hatırlatma dozunun ikinci dozun üzerinden 5 ay geçmesi şartıyla 18 yaş üstü tüm yetişkinlere açık olacağını duyuruyorum. Bu 25 milyon insanı ilgilendiriyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık kartları 3. doz yaptırılmadıysa geçersiz sayılacak

Veran, 15 Ocak'tan itibaren 18 yaş üzerindeki herkes için 3. dozun, sağlık kartının geçerliliği için zorunlu hale getirileceğini aktardı. Veran "15 Ocak'tan itibaren 18 ile 65 yaş arasındaki sağlık kartı artık aktif olmayacak. İlgili kişilerin 3. dozlarını vurulmaları için 2 ayı var" dedi.

Fransa’da 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren sağlık kartında, aşı bilgisi, son 24 saate ait negatif test sonucu ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğine dair bilgiler yer alıyor. Covid-19 aşı kartı, restoran, bar, kafe, düğün, seminer, fuara girişin yanı sıra uzun mesafeli toplu taşımada, hastane ve huzurevlerine giriş için zorunlu kılınmıştı.

Ülkede bugüne kadar 7 milyon 483 bin 282 korona virüs vakası tespit edilirken, 118 bin 734 kişi virüse yenik düştü. Ülkede son 3 günde tespit edilen günlük vaka sayısı 30 binin üzerinde.

koronavirüs

Çekya’da 30 gün boyunca OHAL ilan edildi, tedbirler sıkılaştırıldı

Çekya’da rekor kıran korona virüs vakaları sonrası toplanan Bakanlar Kurulu, gece yarısından itibaren 30 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Temasları sınırlamak için daha fazla önlem alacaklarını belirten Başbakan Andrej Babis, “Hiçbir şeyi çözmeyecek önlemler yerine daha etkili olacak önlemler almak istiyoruz. Karantina ise gündemimizde yok” dedi.

OHAL kararının ardından yeni tedbirler de açıklandı. Ülkede restoran ve barlar 22.00-05.00 arasında kapatılacak, AVM’lerde bulunan yeme-içme bölümleri ise hizmet vermeyecek. Noel için pazar kurulamayacak.

Etkinliklere kişi sınırlaması

Halka açık alanlarda alkol tüketimi yasaklanırken, bin kişi ile sınırlı olan toplantı ve balo gibi sosyal etkinlikler 100 kişi ile, herhangi bir sınır olmayan kültürel ve sportif etkinlikler ise bin kişi ile sınırlandırıldı. Cenaze törenlerine ise herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak.

Çeşitli nedenlerle görev başında bulunmayan sağlık çalışanları ve doktorlara ise çalışma zorunluluğu getirildi.

Çocuklar için 300 bin aşı ayrılacak

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) 5 yaşından büyük çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının kullanımına onay vermesinin ardından Çekya hükümeti, çocuklar için 300 bin aşı ayıracağını duyurdu.

AB’de olduğu gibi Çekya’da da aşı sertifikalarının geçerlilik süresi 9 aya düşürülecek ve 2. doz aşı ile 3. Doz aşı arasındaki 6 aylık süre de aşı stokları dahilinde 1 aya indirilebilecek.

Yaklaşık 10,7 milyon nüfuslu Çekya'da, son 24 saatte 18 bin 4 yeni korona virüs vakası tespit edilirken, ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 62 bin 64'e yükseldi. Son 24 saatte 33 kişinin hayatını kaybettiği Çekya'da, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 32 bin 523'e ulaştı.

Covid-19’a yakalanan Devlet Başkanı hastaneye kaldırıldı

Bu arada 10 Ekim tarihinden bu yana tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen 77 yaşındaki Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, Covid-19 testinin pozitif çıkması sonrası yeniden hastaneye kaldırıldı. Yakın zamanda 3’üncü doz aşısını olan Zeman’da Covid-19 semptomlarının olmadığı bildirildi.

Zeman, karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle 10 Ekim tarihinde bilinci kapalı bir şekilde askeri hastaneye nakledilmişti. Tekerlekli sandalye kullanmaya başlayan Zeman’ın, karaciğer hastalığına bağlı sorunları ile birlikte diyabet, düşük tansiyon ve ileri derecede duyma kaybı gibi hastalıkları mevcut olduğu biliniyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.