Gıda Hattı

Franklin Pierce kimdir? Franklin Pierce hayatı

23 Kasım 2021, 12:21
Paylaş
Franklin Pierce kimdir? Franklin Pierce hayatı
Franklin Pierce kimdir? Tüm hayatı boyunca yazarlık ve düşünür olarak çalışmaları sürdüren Franklin Pierce hayatı ve tüm çalışmaları ile araştırılmaktadır. Franklin Pierce biyografi içeriğini gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Franklin Pierce kimdir? Amerikalı siyasetçi olan ve kölelik karşıtı çalışmaları ile dikkat çeken Franklin Pierce hayatı ve tüm çalışmaları araştırılmaktadır. İşte hakkında tüm merak edilenler...

Franklin Pierce biyografi

doğum; 23 Kasım 1804, Hillsboro, New Hampshire

ölüm; 8 Ekim 1869 Concord, New Hampshire

mesleği; Amerikalı siyasetçi. 14. Amerika Birleşik Devletleri başkanı (1853-1857). Pierce, kölelik karşıtı hareketi ülkenin temel birliğine ve beraberliğine karşı asli bir tehlike olarak gören kuzeyli bir Demokrat Partiliydi Kansas-Nebraska Kanunu'nu desteklemesi ve Kaçak Köle Kanunu'nu yürürlüğe sokması gibi bölücü politikaları sonucunda Güney eyaletlerinin ayrılığına imkân sağladı.

Franklin Pierce kimdir?
Franklin Pierce

Franklin Pierce hayatı

New Hampshire'da doğan Pierce, 1842'de istifa edinceye kadar Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde ve Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nda görev yaptı. Eyaletinde kurduğu özel hukuk şirketinin yakaladığı başarı sonucunda 1845'te New Hampshire eyaleti Başsavcısı olarak atandı. Pierce Meksika-Amerika Savaşı sırasında orduda Tuğgeneral olarak görev aldır. Demokratlar tarafından Kuzey ve Güney eyaletleri arasında uzlaşmacı bir aday olarak görülen Pierce, partisinin 1852 Demokratik Ulusal Kongresi'nde başkan adayı olarak belirlendi. 1852 seçimlerinde, seçim ortağı William R. King ile birlikte rakipleri Winfield Scott ve William A. Graham'ı kolayca alt ederek seçimleri üstünlükle kazandı.

Kuzey eyaletlerindeki popülerliği Kansas-Nebraska Kanunu'nu desteklemesi ile hızlıca düşüşe geçmiştir. Kanunun yürürlüğe girmesi, özellikle Batı eyaletlerinde kölelik yandaşları ve karşıtları arasında şiddetli çatışmalara sebep oldu. Pierce hükümetinin popülaritesi, bazı kabine üyeleri ve diplomatlarının Küba'yı kuşatmaya yönelik olan ve hayli eleştiri alan Ostend Manifestosu'na imza atmalarıyla daha da azaldı. 1856 da partisinin ikinci dönem adaylığını desteklememesi sonucunda yeniden başkan adayı olamadı. Başkanlık sonrası Kuzey eyaletlerindeki itibarı Amerikan İç Savaşı sırasında Abraham Lincoln'ün sert eleştirileri sonucunda iyice azaldı. Hayatının büyük bölümünde alkole olan ilgisiyle bilinen Pierce, 1869 yılında karaciğer sirozu sebebi ile öldü. Pierce, tarihçiler ile politik yorumcular tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nin en kötü başkanlarından biri olarak sayılmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.