Gıda Hattı

Franklin Pierce Adams kimdir? Franklin Pierce Adams hayatı

15 Kasım 2021, 14:07
Paylaş
Franklin Pierce Adams kimdir? Franklin Pierce Adams hayatı
Franklin Pierce Adams kimdir? Amerikalı köşe yazarı olan Franklin Pierce Adams hayatı ve hakkında tüm detayları Franklin Pierce Adams biyografi içeriğimizde sizler için araştırdık. İşte yaşamına dair detaylar...

Franklin Pierce Adams kimdir? Amerikalı köşe yazarı Franklin Pierce Adams hayatı ve hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Franklin Pierce Adams biyografi

doğum; 15 Kasım 1881

ölüm; 23 Mart 1960

mesleği; Franklin P. Adams ve baş harfleri FPA olarak bilinen Amerikalı bir köşe yazarıydı. Zekası ile ünlü, en çok gazete köşesi "The Conning Tower" ve radyonun Information Please'de düzenli bir panelist olarak görünmesiyle tanınır.

Üretken bir ışık ayeti yazarı , 1920'lerin ve 1930'ların Algonquin Yuvarlak Masasının bir üyesiydi.

Franklin Pierce Adams hayatı

Adams, Franklin Leopold Adams'ı Musa ve Clara Schlossberg Adams'ın çocuğu olarak 15 Kasım 1881'de Chicago'da doğdu. 13 yaşında bir bar mitzva'sı olduğunda göbek adını "Pierce" olarak değiştirdi. Adams Zırh'tan mezun oldu. 1899'da Bilimsel Akademi (şimdi Illinois Teknoloji Enstitüsü ) bir yıl Michigan Üniversitesi'ne girdi ve üç yıl sigortacılık yaptı.

1903'te Chicago Journal'a imza atarak, bir spor köşesi ve ardından "Her Şey Hakkında Biraz" adlı bir mizah köşesi yazdı. Ertesi yıl, 1904'ten 1913'e kadar çalıştığı New York Akşam Postası'na taşındı ve daha sonra okuyucu katkılarını kullanan "Her Zaman İyi Mizah İçinde" adlı köşesine başladı.

Adams, Evening Mail'de kaldığı süre boyunca, en iyi bilinen eseri olan " Beyzbol'un Üzücü Sözlüğü " adlı şiiri, Chicago Cubs'ın " Tinker to Evers to Chance " ikili oyun kombinasyonuna bir övgü olarak yazdı. 1911 yılında ikinci bir sütun, bir parodisi eklendi Samuel Pepys 'in Günlüğü FPA kişisel deneyimlerden çıkartılan notlarla. 1914'te köşesini New-York Tribune'e taşıdı, burada ünlü olarak The Conning Tower olarak adlandırıldı ve "sözel nüktedanlığın zirvesi" olarak kabul edildi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Adams, ABD Ordusunda askeri istihbaratta görev yaptı ve ayrıca Stars and Stripes editörü Harold Ross için "The Listening Post" adlı bir köşe yazdı . Savaştan sonra, sözde " Park Row'un virgül avcısı " (dili bildiği için) New York'a ve Tribune'e döndü. 1922'de New York World'e taşındı ve makalesi, 1931'de gazete daha düşük New York Telegram ile birleşene kadar orada göründü . O zamana kadar New York Herald Tribune olarak adlandırılan eski gazetesine 1937'ye kadar geri döndü ve sonunda taşındı. içinNew York Post, Eylül 1941'de köşesini bitirdiği yer.

Uzun vadede "The Conning Tower", Robert Benchley , Edna Ferber , Moss Hart, George S. Kaufman, Edna St. Vincent Millay , John O'Hara , Dorothy Parker ve Deems Taylor gibi yazarların katkılarına yer verdi . Dorothy Parker ve James Thurber örneğinde olduğu gibi, birinin çalışmasının "The Conning Tower"da yayınlanması bir kariyer başlatmak için yeterliydi . Parker, "Beni bir beyitten büyüttü" diye espri yaptı. Parker, 1936 tarihli Not So Deep as a Well adlı toplu şiir yayınını FPA'ya adadı.

Çok sonra yazar EB White , huşu duygusunu özgürce itiraf etti: "FPA'nın yaşadığı West 13th Street'teki Altıncı ve Yedinci Cadde arasındaki evin yanından hızla geçerdim ve blok ayaklarımın altında titriyor gibiydi - Park Avenue titriyordu bir tren Grand Central'dan ayrıldığında."

Adams dönem "para basma ile yatırılmaktadır aptronym daha sonra 1992 yılında Frank Nuessel tarafından "aptonym" için rafine edilmiş olmasına rağmen bir kişinin kariyer veya iş unvanı sığacak soyadlarını"

Franklin Pierce Adams kimdir?
Franklin Pierce Adams

hicivler

Sirri yok! Nisan 1922'de sadece bir gece için sahnelenen, Nikita Balieff'in yönettiği La Chauve-Souris adlı o zamanlar popüler bir Avrupa turne revüsünün kalkışıydı.
Robert Benchley, genellikle Balieff'in grubunun parodisini öneren ilk kişi olarak kabul edilir.
Sirri yok! Algonquin'den uzakta Round Tablers için bir salon gibi hizmet veren Neysa McMein'in stüdyosunda ortaya çıktı . Sanatçılar şunları içeriyordu: Woollcott, Toohey, Kaufman, Marc Connelly , Adams ve Benchley'in yer aldığı ve kemancı Jascha Heifetz'in sahne dışında, anahtarsız eşlik ettiği “Opening Chorus” ; "O çırpmış alır Kim," Dorothy Parker tarafından yazılan ve gerçekleştirilen "Everlastin' Ingenue Blues" şarkısı yer aldığı müzikal sayı Robert Sherwood dahil 'koro kız' eşliğinde Tallulah Bankhead'den , Helen Hayes , Ruth Gillmore , Lenore Ulric ,; "Zowie veya Bir Akins Kalbinin Laneti "; Kaufman, Connelly ve Woollcott'la birlikte oynadığı “The Greasy Hag, an O'Neill Play in One Act”; ve "Bay Kapris Geçiyor - Bir AA Milne Oyunu."
FPA, sütununda genellikle parodiler içeriyordu. Edgar Allan Poe'nun " Annabel Lee " adlı şiirine yönelik hicvi , daha sonra Yine Başka Bir Şey (1910) adlı kitabında toplandı :
Soul Bride, Queer Ölüm Paktı'nda Garip Bir Şekilde Öldü
Yüksek Doğuştan Akraba, Şair-Aşığın Kızını Kaçırdı - Gribin Ölüm Nedeni Olduğu Söyleniyor - Büyük Jüri Soruşturacak
Güneyli bir dergi yazarı olan Edmund Allyn Poe'nun güzel genç nişanlısı, 1834½ 3rd Ave.'den Annabel L. Poe, bu sabah erken saatlerde E. 8th Street'teki sahilde ölü bulundu. Poe secdeye kapanmış görünüyordu ve polis tarafından sorguya çekildiğinde, aristokrat akrabalarından birinin onu "deniz kıyısına" götürdüğünü, ancak soğuk rüzgarların ona "grip" verdiğini ve hiçbir zaman "bir araya gelmediğini" söyledi. Dava üzerinde çalışan dedektifler, Poe'lar arasında bir intihar anlaşması olduğuna ve Poe'nun da kendisini ortadan kaldırmayı amaçladığına inanıyorlar. Kadının cesedinin bulunduğu yerden ayrılmayı reddetti.

Radyo

Franklin P. Adams, radyonun Information Please (1938–48) konulu panelist olarak şiir, eski baro şarkıları ve her zaman Sullivan ve Gilbert olarak adlandırdığı Gilbert ve Sullivan konusunda belirlenmiş uzmandı. Şovda devam eden bir şaka, bilmediği alıntılara verdiği hisse senedi yanıtının Shakespeare'in yazar olduğuydu. (Belki bir olduğunu çalıştıran gag : Bilgi Lütfen' ın yaratıcısı / yapımcı Dan Golenpaul ile başlayan örnek bir dizi soru ile işi için Adams'ı seçmelere: 'kimdi Venedik Taciri Adams?': ' Antonio '. Golenpaul: " Çoğu insan ' Shylock ' derdi.'" Adams: "Benim çevremde değil.") John Kieran gerçek Shakespeare uzmanıydı ve eserlerinden uzun uzun alıntılar yapabilirdi.

Horace ve diğer klasik yazarların çevirmeni olan FPA , müzikal bir komedi olan Lo'da O. Henry ile de işbirliği yaptı .

Ölüm ve defin

Manhattan'da öldü ve Hartsdale'deki Ferncliff Krematoryumunda yakıldı. Küller Ferncliff Mezarlığı'na gömüldü, ancak üzerinde işaret yok

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.