Gıda Hattı

François-Noël Babeuf kimdir? François-Noël Babeuf hayatı

23 Kasım 2021, 12:09
Paylaş
François-Noël Babeuf kimdir? François-Noël Babeuf hayatı
François-Noël Babeuf kimdir? Ünlü yazar ve düşünür François-Noël Babeuf hayatı ve tüm çalışmaları araştırılmaktadır. François-Noël Babeuf biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

François-Noël Babeuf kimdir? Politik kimliği ile dikkat çeken François-Noël Babeuf hayatı ve tüm çalışmaları araştırılmaktadır. İşte yaşamına dair her şey...

François-Noël Babeuf biyografi

doğum; 23 Kasım 1760, Saint-Quentin, Fransa

ölüm; 27 Mayıs 1797, Vendôme, Fransa

mesleği; Fransız yazar ve düşünür.

Fransız Devrimi'nin önderlerinden olan Babeuf, politik bir kimliğe sahipti. Bir dönem gazetecilikle uğraşan Babeuf, yayınladığı gazeteyle ajitasyon ve propaganda yapıp insanları etkilemeye ve kışkırtmaya çalışmış, uyguladığı stratejik taktiklerle sol kanata örnek olmuş ve harekete geçmelerine hasıl olmuştur. 18. yüzyılda yaşamış olmasına rağmen düşünceleri yakın arkadaşı tarafından kaleme alınmış ve 19. yüzyılın başlarında yayınlanıp derin bir etki bırakmıştır. Önerdiği tarım reformları beraberinde ona Gracchus Babeuf takma adını kazandırmıştır.

AdsızFrançois-Noël Babeuf kimdir?
AdsızFrançois-Noël Babeuf

François-Noël Babeuf hayatı

Fransa'da taşrada kadastro memurluğu ve toprak komisyon üyeliği yapıp vergi hukukuna hakim olan Babeuf, çalıştığı sürede geniş bir vergi reformu tasarısını oluşturmuştur. Söz konusu tasarıyı dönemin Fransız hükümetine sunmak için, başkent, Paris'e giden Babeuf istediğini elde edememiştir. Bunun üstüne Babeuf, tasarıyı daha da geliştirip 1790 yılında Le Cadastre perpetuel (Sürekli Kadastro) adlı broşür ile yayınlamaya başlamıştır. İstediğini yeniden elde edemeyen Babeuf, taşraya geri dönmüş ve meslek hayatına devam etmiştir. Bu süre zarfında, Babeuf sahtekâr olmakla suçlanmış ve akabinde hapse mahkum edilmiştir, ancak çok geçmeden bunun iftira olduğu anlaşılmıştır. Babeuf, serbest kaldıktan sonra başkent Paris'e yeniden yerleşmiştir. Paris'e yeniden yerleşen Babeuf, devrimci kimliğini ortaya koymaya başlamış ve Le Tribun du peuple (Halkın Sesi) adlı gazetesini yayınlamıştır. Babeuf'un yayınladığı gazetinin, komünizmle alakalı ilk bildiri olduğu bazı çevreler tarafından kabul edilir.

Eşitler Cumhuriyeti

Babeuf, Fransız Devrimi ile birlikte, dönemin Fransa'sında benimsenmeye başlanmış olan Directoire rejimini devirip yerine Eşitler Cumhuriyeti adında bir düzeni kurmak istemiştir. Bunu gerçekleştirebilmek için de iki arkadaşıyla birlikte Eşitlerin Ayaklanması diye anılan bir örgütü kurmuştur. Kurulan örgüt, aşırı devrimci ve terörcü kişilerin üye olmasıyla büyümeye, ordu ve polisle de uzantılara sahip olmaya başladı. 1796 Mayıs ayında, Grisel, Eşitlerin Ayaklanması örgütünü, Directoire rejiminde var olan üyelere şikayet etti. Bunun üstüne, örgütün kurucularından olan üç arkadaş hakkında yargı süreci başladı. Babeuf ve arkadaşı Darthe hakkında idam cezası kararı verildi. İdam edileceğini öğrenen Babeuf, intihar etmeye çalıştı ancak son anda engellendi. Yargılanma sürecinde karısıyla mektuplaşan Babeuf, insanların mutlu geleceğinden içten bir şekilde söz etmişti. Yargı sürecinde, örgüt üyeleri orduda kendilerine bağlı olan ordu birliklerini ayaklandırma girişiminde bulundu, akabinde otuz örgüt üyesi de kurşuna dizildi.

Karl Marx ve Babeuf

Karl Marx tarafından, Babeuf, komünizmi ilk kez teoriden pratiğe geçiren ve dolayısıyla da ilk eylemci komunist partisinin kurucusu olarak nitelendirilir. Babeuf'la beraber yakalanan, ancak Darthe ve Babeuf'un aksine sürgün edilen Philippe Buonarroti, Histoire de la conspiration pour l'égalité dite de Babeuf (Eşitlik İçin Kurulan Ayaklanmanın Tarihi) (1828) adlı yapıtı yayınlamıştır. Kitap, 19. yüzyılda yetişmiş sol kanatı derinden etkilemiştir.

Eserleri

Le Cadastre perpetuel (Sürekli Kadastro) 1790
Eşitlerin Ayaklanması

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.