Gıda Hattı

Franchise sektörünü buluşturan fuar başladı

12 Ekim 2017, 17:50
Paylaş
Franchise sektörünü buluşturan fuar başladı

Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 15. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, 12 Ekim’de kapılarını ziyaretçilerine açtı.

22 bin metrekare alanda, 300'e yakın yerli yabancı markanın katılımıyla gerçekleştirilen 15. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, AB ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Franchise Federasyonu Başkanı Michael Eyre, Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu Başkanı Dr. Alan Escalona, Dünya Franchise Konseyi (WFC) Genel Sekreteri Dr. Hatem Zaki ve UFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve firma yetkililerinin katılımıyla açıldı.

bayim-olurmusun-2017-acilis-gidahattiFranchise sektörü büyüklüğü

Marka oluşturmanın önemine ve Türkiye’de yapılan çalışmalara dikkat çekilen açılışta konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, franchise sektörünün modern ticaretin temelini oluşturduğunu söyledi. Elvan, “Bu sektör yeni yatırım ve işbirliklerini beraberinde getiriyor. Her geçen yıl büyüme kaydeden franchise sektörü 2016 sonunda 43 milyar dolara ulaşırken, bu sektör kapsamında 200 bin kişi istihdam edildi. 2017 sonunda 50 milyar dolara ulaşması hedeflenen sektör, yeni markalara da fırsatlar sunuyor. Bu kapsamda eskiden yabancı markalar franchise da ön plandayken artık yerli markalarda bu sektöre ağırlık veriyor ve dünyaya açılıyor” dedi.

lutfi-elvan-gidahattiFuarın Türkiye’nin ekonomisi güçlendirdiğine inandığını belirten AB ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış da, “Dünya ekonomi sıralamasında Türkiye 16. sırada… Yürüttüğümüz ticari faaliyetlerle ticaretin merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Enerji, lojistik, ekonomi ve bayilik alanında da önemi yerlere geleceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

egemen-bagis-gidahattiAçılışta konuşan Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu ise yeni iş fırsatları arayan girişimcileri, franchise ağıyla büyümek isteyen markalarla bir araya getiren fuarın ülke ekonomisinin gelişiminde 15 yıldır önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Helvacıoğlu, “Büyüyen franchise hacmi ile Bayim Olur musun Franchising Fuarı, m2 büyüklüğü, katılımcı sayısı ve ziyaretçi sayısı ile dünya franchise fuarları arasında artık zirve yarışında. Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nın diğer fuarlardan ayrıştığı nokta, başarısının ölçülebilir olması.” dedi.

aycan-helvacioglu-gidahattiUFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın da, UFRAD’ın desteklediği 26. ve Medyafors tarafından düzenlenen 15. Bayim Olur Musun Franchising Fuarı’nda bu yıl da yüzlerce katılımcı markanın, on binlerce yatırımcı ile bir araya gelecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

“Türkiye en büyük partnerlerimizden biri”

Türkiye'deki franchise sektörünün Avrupa'da büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizen Avrupa Franchise Federasyonu Başkanı Michael Eyre ise "Türkiye, franchise alanındaki en önemli partnerlerimizden birisidir." dedi.

Franchise sektörünün ekonomiye katkısına değinen Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu Başkanı Dr. Alan Escalona da, franchise siteminin bölgeler arası ticaretin ve ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağladığını belirtti.

Dünya’da franchise sisteminin gelişmesi için çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdüklerini dile getiren Dünya Franchise Konseyi -WFC Genel Sekreteri Dr. Hatem Zaki ise Türkiye’nin bu konuda önemli bir nokta olduğunu dile getirdi.

bayim-olurmusun-fuari-stant-gidahattiDünya Franchise Zirvesi

Dünya Franchise Zirvesi kapsamında; Asya Pasific Franchise Konfederasyonu (APFC) ve Dünya Franchise Konseyi ile birlikte Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) toplantılarına da ev sahipliği yapacak olan fuar, 44 ülkenin franchise dernekleri üye markaları ve yetkililerinin yanı sıra ekonomi bakanlarını İstanbul’da bir araya getiriyor.

Bayim Olur musun Fuarı kapsamında 4 gün boyunca UFRAD tarafından hem girişimcilere hem de markalara yol gösterici nitelikte seminerler düzenlenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.