AramaArama
Gıda Hattı

Fotoğraflarla İngiltere'deki Yokoluş İsyanı

21 Nisan 2019, 00:49
Paylaş
Fotoğraflarla İngiltere'deki Yokoluş İsyanı

İngiltere'de, hükümetin iklim değişikliği ile mücadele yolunda daha fazla adım atması gerektiğini savunan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) hareketinin Londra'daki sivil itaatsizlik eylemlerine binlerce kişi katıldı. İşte Fotoğraflarla İngiltere'deki Yokoluş İsyanı..

İngiltere polisi başkent Londra’da gerçekleştirilen iklim değişikliği karşıtı protestolarda gözaltına alınan kişi sayısının 750’yi geçtiğini duyurdu.

İngiliz polisi başkent Londra’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) isimli çevreci kampanya oluşumu tarafından düzenlenen iklim değişikliği karşıtı protestolarda gözaltına alınan kişi sayısının 750’yi geçtiğini duyurdu.

“Yasadışı protestonuza son verin”

Londra Büyükşehir Polis Teşkilatı Komisyon Üyesi Cressida Dick, çevreci eylemcilerin protestoları ile çok büyük kargaşaya yol açtıklarını belirterek, “Protestoculara bir mesajım var, lütfen yasal olarak eylem yapabileceğiniz ‘Mermer Kemer’e gidin. Bu yasadışı protestonuza son verin. Mermer Kemer’e gitmek istemiyorsanız da evinize gidin” ifadelerini kullandı.

Eylemler sırasında renkli bayraklar, afişler ve maskotlar eşliğinde "Ekolojik krize karşı isyan" çağrısı yapıldı.

Marble Arch, Oxford Circus, Waterloo Köprüsü ve Piccadilly Circus gibi bazı turistik caddeler ve meydanlarda trafik aksadı.

Parlamento Meydanı'nda da 2 bine yakın aktivist toplandı.

Çevreciler hükümet acilen iklim değişikliği ile mücadeleye dönük adımlar atmazsa, önümüzdeki birkaç hafta eylemlerini sürdüreceklerini söylüyor.

Sivil itaatsizlik eylemlerine 33 ülkede 80'e yakın şehirde destek veriliyor.

 Londra, en kapsamlı protestolardan birine sahne oldu.

Gösterilerde polis sayısının azlığı dikkat çekti.

Hükümeti "ekonomik elitlerin kısa vadeli çıkarlarını önceliklendirmekle" suçlayan Extinction Rebellion'ın bir sözcüsü, "Dikkatlerini çekebilmek için ekonomiyi aksatmak zorundayız" dedi.

Sözcü, "İnsanları rahatsız etmek istemiyoruz ama hükümetimizin son 30 yıldaki başarısızlığı bize başka bir seçenek bırakmadı" diye konuştu.

Extinction Rebellion hareketi, Pazartesi günü İngiltere Başbakanı Theresay May'e bir mektup yazarak, hükümet acilen iklim değişikliğine karşı adımlarını hızlandırmazsa, önümüzdeki haftalarda günlük hayatı aksatacak eylemlerini artıracakları uyarısında bulunmuştu.

Mektupta, "Kriz git gide kötüleşiyor. Daha fazla bunu görmezden gelemezsiniz Başbakan. Hata yapmayın, insanlar ölüyor" ifadelerine yer verilmişti.

Pazartesi günü başlayan barışçıl eylemlerde de benzer mesajlar vardı.

Oxford Circus meydanına, üzerinde dev harflerle "Gerçekleri anlatın" yazan pembe bir tekne yerleştirildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.