-

Demans nedir nasıl ortaya çıkar? Demans hastalığında vitaminlerin etkisi

Yaşlanmaya bağlı olarak günlük yaşamını etkileyecek kadar hafıza, dil, problem çözme ve diğer düşünme yeteneklerinin kaybı için kullanılan genel bir terimdir. Peki, demans belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Demans hastalığında vitaminlerin eksikliği nasıl bir rol oynar? İşte, merak edilen tüm detaylar...

DEMANS NEDİR? mask

Demans en çok yaşlılarda görülen unutkanlığın ön planda olduğu pek çok hastalığın genel tanımı olarak değerlendirilir. Çeşitli yöntemlerle ilerlemesi yavaşlatılabilen demansta erken tanı ve doğru tedavi yaklaşımları önemli rol oynuyor. Peki, demans belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Demans hastalığında vitaminlerin eksikliği nasıl bir rol oynar? İşte, merak edilen tüm detaylar...

DEMANS NEDİR?

Bunama yani demans hastalığı bilişsel işlevlerin bozulmasıdır. Demans tanısı için birden fazla bilişsel alanda etkilenme olması gerekir. Bilişsel işlevlerdeki bozulma günlük yaşam aktivitelerini engeller. Mesleki performansta azalma, sıradan cihazların kullanımı, hobiler, ev işleri ya da kendi öz bakım gibi aktivitelerde kayda değer bir bozulma varsa demans tanısı akla gelmelidir. Yaşlanmaya bağlı olarak da bilişsel değişiklikler olabilir. Kişi yaşlandığında öğrenmesi yavaşlayabilir, düşünceleri değişebilir, belleği eskisi kadar iyi olmayabilir. Ancak günlük yaşam aktiviteleri yaşlanma ile birlikte etkilenmez. Demans zaman içinde ilerleyen bir durumdur.

2/9
DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR? mask

DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Demansın en önemli belirtisi hafızada bozulma olmasıdır. Hafıza sorunları olduğu için kişilerin yaptığı konuşmaları anımsamaması, sürekli aynı şeyleri tekrar etmesi ya da sorması demans belirtisi olabilir. Yeni öğrenilen isimler, telefon numaraları unutulabilir. Demans ilerlediği zaman, yeni öğrenilenlerin yanı sıra eskiden öğrenilen bilgiler de unutulur. Kelimeleri bulmada zorlanma, bu kelimelerin yerine anlamsız farklı kelimeler koyma demansta tipik bir sorundur. Hastalarda yargılama, soyutlama, neden-sonuç ilişkisi yeteneği kaybolmuştur. Gündelik yapılan örneğin saç tarama, diş fırçalama gibi aktiviteleri yapamama da demans belirtilerindendir. Duyusal uyaranları tanıma, kişinin iyi bildiği yerlerde yolunu kaybetmesi, toplum içinde, mesleki işlevlerde belirgin bozuklukların olması da demansın bulgularındandır. Kişilik huy değişiklikleri, davranış değişiklikleri de görülebilmektedir.

3/9
DEMANS TÜRLERİ NELERDİR? mask

DEMANS TÜRLERİ NELERDİR?

İlerleyici demans türleri:

Alzheimer: Hastaların beyninde protein öbekleri birikir. Bu da nöronların işlevlerine ve bu nöronlarını birbirlerine bağlayan liflere zarar vererek unutkanlık ile başlayan birtakım semptomların ortaya çıkmasına sebep olur.

Vasküler demans: Demansın en yaygın ikinci türüdür. Beyne kan gönderilmesiyle görevli olan damarlarda meydana gelen zarara bağlı olarak görülür.

Lewy cisimciği demansı: Beynin ön loblarında yer alan sinir hücrelerinde meydana gelen dejenerasyona bağlı olarak oluşur. Hastalarda davranış bozukluğuna sebep olur.

Karışık demans: Çeşitli demans türleri dolayısıyla ortaya çıkan semptomların bir arada görülmesi, karışık demans olarak tanımlanır.

4/9
DEMANS NEDEN OLUR? mask

DEMANS NEDEN OLUR?

Demans, beyin hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bu hasar, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneğine müdahale eder. Beyin hücreleri normal bir şekilde iletişim kuramadığında düşünce, davranış ve duygular etkilenebilir.

Beyinde bunamaya neden olan değişikliklerin çoğu kalıcıdır ve zamanla kötüleşir, ancak aşağıdaki koşulların neden olduğu düşünme ve hafıza sorunları, durum tedavi edildiğinde veya ele alındığında iyileşebilir:

Depresyon

İlaç yan etkileri

Aşırı alkol kullanımı

Tiroid problemleri

Vitamin eksiklikleri

5/9
DEMANS HASTALIĞININ VİTAMİNLERE ETKİSİ mask

DEMANS HASTALIĞININ VİTAMİNLERE ETKİSİ

Demans hastalığı çağımızın en önemli hastalığı olmakla birlikte günlük hayatın faaliyetlerini engelleyen sinsi başlangıçlı ve sürekli ilerleme eğilimi gösteren bir hastalıktır. Uzmanlar demansa neden olan risk faktörleri arasında beslenme bozuklukları ve B1, B6 B12, C, D, E vitamin eksikliğinden kaynaklandığını açıklamışlardır.

6/9
B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT! mask

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

Son  yıllarda yapılan araştırmalarda vitamin B12 ve folik asit eksikliğinin  homosistein denilen maddenin vücutta fazlalaşmasına yol açtığı , bu maddenin fazlalaşmasının sinir hücrelerine zarar vererek demansa  (bunama) neden olduğunu anlaşılmıştır.

7/9
DEMANSI ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER mask

DEMANSI ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Okumak, bulmaca çözmek, sudoku, kağıt oyunları, satranç, puzzle, kelime oyunu gibi zihni aktif tutacak faaliyetler yürütmek,

İyi bir uyku

Sosyalleşmek,

Sigara ve alkoldan uzak durmak

Egzersiz ve spor yapmak

Kilo vermek, sağlıklı ve dengeli beslenmek

Bol güneşe maruz kalmak

Gıda ve vitamin takviyeleri almak (B, C, D, E vitaminleri)

Diğer sağlık sorunlarının tedavisi (hipertansiyon, diyabet, obezite, depresyon gibi)

8/9
DEMANS VE ALZHEIMER ARASINDAKİ FARK NEDİR? mask

DEMANS VE ALZHEIMER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Demans (bunama) belirti ve bulguları birçok hastalık nedeniyle ortaya çıkmaktadır.  Alzheimer hastalığı belirtileri de demans bulguları ile aynıdır yani Alzheimer hastalığı bunamaya neden olan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığının ilk 2-4 senesi hafif ve erken evre olarak bilinir. En erken bulgusu yeni öğrenilen şeylerin veya olayların unutulmasıdır. Yazmada, cihaz kullanmada zorluklar başlayabilir. Sonraki 4-10 sene arası orta evre olarak kabul edilebilir. Burada problemlerle başa çıkmada güçlük, sebep sonuç ilişkisi kuramama, kaybolma, uyku bozukluğu meydana gelebilir. Kişiler günlük aktivitelerinde yardıma ihtiyaç duyar. Bu evrelerde kafa karışıklığı belirgin olur. İleri evrede ise yakınlar tanınmaz, düşmeler, yutma sorunları, idrar-dışkı kaçırma meydana gelir. 

9/9
mask

Alzheimer hastalığında risk faktörü olarak kalp sağlığına kötü etkenlerin beyin sağlığına da olumsuz olduğu ifade edilir. Vasküler risk faktörlerinin önlenmesi, sigarayı bırakmak, uyku düzeni, sosyal aktiviteler, egzersiz, bilişsel aktivite için hobilerAlzheimer Hastalığı riskini azaltmada önemlidir.

17 Mar 2023 - 10:14 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.