- 04 Kas 2022 - 10:57 G: 04 Kas 2022 - 12:07

Bu eylemler kurdeşen sebebi olabilr! Bisiklete binmek ve mikser kullanmak...

Günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen ve en masum eylemler olarak nitelendirdiğimiz hareketler ürtiker (kurdeşen) sebebi olabilir. Bu hareketler arasında bisiiklete binmek ve mutfakta kullandığımız mikser de bulunuyor. İşte o eylemler ve kurdeşen sebepleri...

2/6
Fiziksel uyaranlar etkili... mask

Fiziksel uyaranlar etkili...

Habertürk Sağlık Yazarı Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre, halk arasında “Kurdeşen” ismi ile bilinen ürtiker, "Histamin" salınımı dolayısıyla ortaya çıkan bir hastalık. Deride kabarıklık, kızarıklık ve kaşıntılı döküntü gibi belirtiler veriyor. Çok çeşitli nedenleri olmakla birlikte kronik ürtikerli hastaların yaklaşık yarısında herhangi bir neden saptanamıyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem Su Küçük, “Akut ürtikerin en önemli sebepleri arasında gıda, ilaç ve enfeksiyonlar bulunuyor. Özellikle balık, yumurta, süt, soya gibi alerji ihtimali yüksek gıdalar hastalığı tetikleyebiliyor. Böcek ısırıkları ve iç hastalıkları da akut ürtiker nedenleri olarak dikkat çekiyor. Kronik ürtikere ise ilaçlar ve kronik enfeksiyonlar dışında hormonal hastalıklar, otoimmünite ve fiziksel uyaranlar da yol açabiliyor. Hastaların yaklaşık yarısında ise sorunun nedeni bulunamıyor” diyor.

3/6
5 Kişiden 1'inde bu hastalık görülüyor mask

5 Kişiden 1'inde bu hastalık görülüyor

Akut ürtikere her 5 kişiden 1’inde görülüyor. Toplumda ürtiker görülme oranı yüzde 0.5-5 tahmin ediliyor. Kronik ürtikerin görülme oranı da yüzde 0,5-1 arasında değişmekte.

2 çeşit ürtiker bulunuyor

Ürtikerin devam etme süresi baz alındığında akut ya da kronik olarak iki çeşittir. Şikayet yeni görülmeye başladı ise ve 6 haftadan kısa bir zaman görüldüyse, “akut” olarak isimlendiriliyor. Ürtiker şikayetleri 6 haftadan daha çok sürdüyse her gün hatta en az 2 kez ataklar halinde tekrarlayarak devam ediyorsa “kronik ürtiker” olarak isimlendirilir. Sıcak, soğuk, su, güneş ışığı, basınç ve terleme gibi pek çok fiziksel uyarana bağlı oluşan fiziksel ürtiker, kronik ürtiker içinde en önemli grubu oluştururmaktadır. Hastalık, ilaç döküntüleri, serum hastalığı ya da ürtikeryan vaskülit gibi tablolar ile karışabiliyorlar.

4/6
Stres ürtikeri tetikleyebilir mask

Stres ürtikeri tetikleyebilir

Akut ürtiker çoğu zaman çocuklar ve genç erişkinlerde ortaya çıkabilir. Kronik ürtikere erişkinlerde (30-50 yaş) ve özellikle kadın hastalarda çok daha fazla (2 kat) görülüyor. Stres, tetikleyicidir ve stresli kişilerde ürtikerin kolayca tetiklenebileceği gerçeği unutulmamalıdır. Atopik (alerjik) bünyelerin ya da otoimmün hastalıklarına sahip olanların riskinin daha yüksek olduğu vurgulanıyor.

5/6
Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımına dikkat! mask

Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımına dikkat!

Kurdeşeni tetikleyen etkenler arasında antibiyotik ve ağrı kesiciler yer alıyor. Antibiyotikler, ağrı kesici ve antiromatizmal ilaçlar, radyokontrast maddeler, katkı maddesi ile içeriğinde koruyucu madde bulunan gıdalar hastalığı tetiklemede önde gelen nedenler arasında yer alıyor. Bu etkenlerden kolayca etkilenen alerjik bünye de hastalığa sebep oluşturan nedenler arasında sayılıyor. Fazla bilinmese de mikser kullanmak ve bisiklete binmek gibi vibrasyon yapan makineler de fiziksel ürtikere sebep gösterilebilir.

Göz kapakları ve dudakları da etkiliyor

Ürtiker bazen derin dokuları etkiler ve anjioödeme sebep olur. Bunun kabarıklık, şişme, kaşıntı veya yanma-batma hissi şeklinde bulguları vardır.  Sıklıkla göz kapaklarında, dudaklarda ve bazen ağız içinde görülebiliyor. Elleri etkilendiğinde ise şişlik ve ağrı ortaya çıkabiliyor.

Ağız içinde ürtiker görüldüğünde nefes darlığı ve yutma güçlüğü gibi sağlık sorunları ciddi bulgular gözlemleniyor. Bazen ürtikere tansiyon düşüklüğü, mide-bağırsak bulguları hatta şoka kadar giden anafilaksi eşlik edebiliyor. En hafif formlarının kısa sürede ortaya çıkıp kaybolan ‘dermografik ürtiker’ adı verilen; kıyafetlerin lastik altlarında, sürtünme ve çizilmeye bağlı alanda ortaya çıkan ürtikerler olduğu belirtiliyor. Ağır formlarında hastalar sıkıntılarını, “Isırgan otu dağladı!” ya da “dabaz oldum!” gibi tabirler kullanarak ifade ediyor.

6/6
Ürtiker teşhis ve tedavi nasıl yapılır? mask

Ürtiker teşhis ve tedavi nasıl yapılır?

Teşhis genellikle klinik muayene ile dermatoloji uzmanları tarafından konulmaktadır. Deri biyopsisine, deri döküntülerinin 24 saati aştığı olgularda başka tanıları dışlamak için gerek duyuluyor. Akut olgularda, antihistaminik, şiddetli olgularda bazen kortizon tedavisi kullanılmaktadır. Akut ürtiker, kısa sürede tedavi edilebilirken kronik ürtiker yıllarca sürebiliyor. Kronik ürtikerde tedaviye antihistaminik ile başlanıp tedaviye yanıtsız olgularda tedavi dozu 4 kata kadar artırılabildiği gibi 2 farklı antihistaminik ilaç birlikte de kullanılabiliyor.

Tedavi sırasında ilaçların düzenli olarak ve hep aynı saatte alınması gerekiyor. Doz artışına 2-4 hafta süresince yanıt vermeyen olgular ise bir üst basamak tedavilere geçiriliyor. Bu tedavilerin kronik, dirençli olgularda kullanılan biyolojik (monoklonal IgE antikoru) ya da biyolojik tedaviye de yanıt vermeyen olgularda kullanılan immun sistemi baskılayıcı tedaviler olduğu belirtiliyor. Kronik ürtikerde yeni geliştirilen biyolojik tedaviler, aylık aşı şeklinde uygulanıyor. Bu yeni tedavilerle hastalığın çoğunlukla kontrol altına alınabileceği belirtiliyor.

Hastanın yaşam kalitesi için birlikte destek veriliyor

Kronik ürtiker hastalarının tedavisinde mükemmeliyet sağlanması ve çeşitli aktivitelerle ürtiker farkındalığının artırılması amaçlı önemli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda kurulan Global Alerji Astım Avrupa Ağına bağlı Ürtiker Referans Mükemmeliyet Merkezleri (UCARE) hasta dernekleriyle iletişim ve destek sağlayıp güçlenmeyi hedefliyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dermatoloji Kliniği de bu merkezlerden biri olup hastaların tanı ve tedavisinde mükemmeliyet sağlamayı amaçlıyor.

04 Kas 2022 - 10:57 - Sağlık

Muhabir  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.