Gıda Hattı

FoodDrinkEurope’dan trans yağ çıkışı

20 Kasım 2015, 18:18
Paylaş
FoodDrinkEurope’dan trans yağ çıkışı

Avrupa gıda ve içecek üreticilerinin çatı örgütü FoodDrinkEurope, üyelerinin büyük çoğunluğunun ürünlerinde trans yağı kaldırmalarına rağmen, bunu başarmakta zorlanan KOBİ niteliğindeki firmaları da trans yağları azaltmaları konusunda teşvik ediyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa gıda ve içecek üreticilerinin yıllarca önce başlattıkları ürün formülasyonu ve inovasyon çalışmaları sayesinde, 2004 yılındaki bilimsel bulgularında birçok AB üye ülkesindeki toplam trans yağ alımının, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiye ettiği seviye olan besinsel enerjinin %1’inden daha düşük olduğu sonucuna varmıştı. Bu sonuçla EFSA, trans yağların AB ülkelerinde bir halk sağlığı sorunu teşkil etmediğini teyit etti.

Avrupa’daki gıda ve içecek üreticilerini çatısı altında toplayan FoodDrinkEurope’un açıklamasında, kuruluşun üyelerinin büyük çoğunluğunun, ürünlerinde bulunan kısmi hidrojene bitkisel yağlardaki trans yağları hemen hemen ortadan kaldırdığının altı çizildi. Açıklamada yine de FoodDrinkEurope’un, halen bunu başarmakta zorlanan KOBİ’ler başta olmak üzere firmaları bu konuda teşvik etmeye ve desteklemeye devam ettiği kaydedildi.

FoodDrinkEurope, bu bağlamda, nihai tüketiciye satılan ürünün toplam yağ içeriğinin en çok %2’sinin trans yağ olabileceği yönündeki bir tavsiyenin uygulanmasını destekliyor.

aycicegi-yagi Yapılan araştırmalarda elde edilen bulgulara göre, tüketiciler kısmi ve tam hidrojenasyon arasındaki farkı anlamıyor ve kısmi hidrojenasyonun aksine tam hidrojenasyonun çok düşük seviyede trans yağ asitlerinin oluşmasına yol açtığı gerçeğini göz ardı ediyor.

Diğer yandan endüstriyel trans yağların tamamen yasaklanmasının uygulanabilir ve gerçekçi olmadığının da kabul edilmesi gerektiği belirtiliyor. Tüm rafine bitkisel yağlar ve sıvı yağlar küçük, kaçınılmaz miktarlarda trans yağ içerse de bu miktar %2’nin oldukça altında kalıyor. Ayrıca katkı maddeleri ve tat verici maddeler gibi küçük bileşenler besinsel olarak çok düşük seviyelerde alınacağından, bu ürünlerde iz miktarlarda trans yağ bulunmasına izin verilmesinde de bir sakınca görünmüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.