Gıda Hattı

Fonterra palm yağı tartışmalarının ortasında kaldı!

25 Aralık 2015, 12:14
Paylaş
Fonterra palm yağı tartışmalarının ortasında kaldı!

Yeni Zelanda menşeili dünyanın en büyük süt ürünleri ihracatçısı Fonterra, beklenmedik bir şekilde yağmur ormanlarının yok edilmesine karşı başlatılan küresel çevre kampanyası hakkındaki tartışmaların ortasında kaldı.   

Sahip olduğu yeşil görünümle övünen Güney Pasifik ada ülkesi Yeni Zelanda’nın Güneydoğu Asya’da ormanların yok edilmesi, orman yangınları ve doğal yaşam alanının tahrip edilmesi nedeniyle okların hedefi olan palm yağı endüstrisinin yan ürünü palm çekirdeği küspesinin en önemli alıcısı. Yeni Zelanda’daki Kuzey Ada’nın güney burnundaki Wairarapa bölgesinde 400 inek sahibi Chris Engel, Yeni Zelandalı süt üreticileri için palm çekirdeği küspesinin yeşil alanın yetersiz olduğu durumlarda üretimi artıran bir “hayat kurtarıcı” olduğunu belirtti.

Ayrıca palm çekirdeği küspesinin kuraklıkla karşı karşıya kalan çiftçiler için harika bir takviye olduğunu söyleyen Engel, çiftçilerin ihtiyaç duyduklarında tek telefonla bir kamyon palm çekirdeği küspesi alabileceklerini ifade etti.

Ancak çevreciler, yağı çıkarıldıktan sonra palm çekirdeğinde kalan kısmın palm endüstrisinin karını arttırdığını ifade ederek Fonterra’ya çevreye zarar veren palm çekirdeği küspesi kullanımını durdurmaları için çağrıda bulundular.

Avrupa ve Kuzey Amerika’nın aksine Yeni Zelanda’daki süt inekleri, açık alanda çoğunlukla ot yiyerek yetişiyor.

Ancak kuru, taneli ve sabun kokulu palm çekirdeği küspesinin ithalatı, tarım daha yoğun bir hale geldiği için geçtiğimiz on yıl içerisinde yaklaşık on kat arttı ve takviye yem kullanımı da üretimi arttırmak adına arttırıldı.

Dünya genelinde ticareti yapılan palm çekirdeği küspesinin üçte birinin Yeni Zelanda’ya gittiğini açıklayan Greenpeace Yeni Zelanda yönetici müdürü Russel Norman, Yeni Zelanda’nın palm çekirdeği küspesine yılda 400 milyon Yeni Zelanda doları (270 milyon dolar) harcadığını belirtti ve bunun da palm endüstrisi için önemli bir kar kaynağı olduğunun altını çizdi.

Fonterra frene basıyor!

palm-kuspe-www.gidahatti.com Geçtiğimiz günlerde Fonterra, 10.500 çiftçi hissedarına hayvan başına günde en fazla üç kilo palm çekirdeği kullanması için çağrıda bulundu. Çiftçiler, hava koşulları elverişsiz ve ortam kuru olduğunda ineklerin günde 6 kilo takviye yeme ihtiyaç duyduğu yorumunda bulundu.

Getirilen bu limitin uluslararası baskıyla bir ilgisi olmadığını sözlerine ekleyen Fonterra, bunu otlayarak beslenen hayvanlardan üretilen ürünlerin daha kaliteli olmasını sağlamak için yaptıklarını açıkladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.