Gıda Hattı

Fonterra, Aralık ayında rekor ihracat yaptı

9 Ocak 2016, 22:56
Paylaş

Yeni Zelanda merkezli dünyanın en büyük süt ürünleri ihracatçısı Fonterra, Aralık ayı ihracat verilerine dayanarak, küresel süt pazarına yaptığı 300.000 metrik tonluk ihracatla rekor kırdığını bildirdi. Fonterra’nın 2015 yılı Aralık ayındaki ihracat hacmi, 2014 yılı Aralık ayındaki ihracat hacminden ortalama %10 daha fazla.

Fonterra Ürün Müdürü Kelvin Wickham, Fonterra’nın ihracattaki rekorunu, zorlu küresel pazar koşullarına rağmen, şirketin ürünü doğrudan müşteriye teslim etme, tüketici ve gıda hizmetleri gibi konulardaki başarısına borçlu olduğunu belirtti.

İhracat artışında, satış güçlerinin ve lojistik ekiplerinin önemli bir payı olduğunu söyleyen Wickham, 2015 yılını ihracatta böyle bir rekor hacimle bitirmenin oldukça memnuniyet verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Jeopolitik sorunlar nedeniyle geçtiğimiz yıl küresel dalgalanma yaşadıklarını belirten Wickham, dünya genelinde süt ve süt ürünleri pazarında zorlu rekabet ortamının oluştuğunu, dolayısıyla bu zorlu rekabet ortamında ihracat hacmi rekorunu kırmalarının gurur verici olduğunu ifade etti.

Wickham, süt hacminin azalması şirketin üretim seviyesini etkilemeye başladığı için, 2016 yılında bu rekorun tekrar kırılmasının zor olduğunun altını çizdi.

Fonterra piyasayı nasıl değerlendiriyor?

Düşük süt fiyatlarından etkilenen çiftçiler ve Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde görülen kuraklık nedeniyle Fonterra, bu sezon süt hacminde en az %6’lık düşüş yaşanacağını tahmin ediyor.

2015 yılı Ağustos ayından bu yana Fonterra, GlobalDairyTrade (Küresel Süt Ürünleri Ticareti- GDT) platformuna önümüzdeki 12 ay boyunca tedarik edilmesi beklenen tam yağlı süt tozu miktarını 146.000 metrik ton azalttı.

Ürünün büyük bir kısmının daha yüksek fiyat için ikili anlaşma yoluyla GlobalDiaryTrade platformunda satıldığını vurgulayan Wickham, yılın ilk yarısında ürünlerin stok seviyelerinin geçen yılın aynı dönemiyle benzerlik gösterdiğini söyledi.

Fonterra; Yeni Zelanda ve Avustralya, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika'da kendi süt markalarıyla pazar lideri. Süt ve süt ürünlerinin dünyada fark yaratabileceğine inanan 10.500 çiftçinin ortağı olduğu Fonterra şirketi, dünyanın en büyük süt işleyicisi. Süt ve süt ürünleri araştırmaları ve yeniliklerine yatırım yapan en önemli yatırımcılardan biri olan Fonterra, 140 pazara 2 milyon tondan fazla süt ve süt ürünlerinin yanı sıra tüketici ürünleri de sağlıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.