AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Kurum, Foça’da ne zaman denize girilebileceğini açıkladı

8 Eylül 2018, 22:35
Paylaş
Bakan Kurum, Foça’da ne zaman denize girilebileceğini açıkladı

İzmir Foça’daki deniz kirliliği ile ilgili açıklamalarda da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “3 Eylül’de deniz kirliliği ile ilgili problem kontrol altına alındı. Kirlilik yüzde 80-90 seviyesinde temizlendi. Şu anda da ekiplerimiz sahada yoğun bir şekilde çalışıyor. Bir hafta 10 gün içinde de ince temizlik bitirilip deniz kullanılabilir hale gelecek” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa Valiliği'ni ziyareti sırasında, otopark yönetmeliği ve Foça’daki deniz kirliliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Her daireye bir otopark”

Otopark yönetmeliğinin 15 Eylül'de yürürlüğe gireceğini hatırlatan Kurum, "Artık bundan sonra yapacağımız tüm işlerde, her daireye bir otopark yapacağız. Dolayısıyla şehrin merkezinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Otoparkları, sokak üzerinde değil, binaların altında ve her daireye bir otopark düşecek şekilde yapacağız. Yine önemli bir karar; ticari aks olan yerlerde konut alanı dahi olsa bu alanlarda hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın hak sahibi isterse katlı bir otopark yapabiliyor. Dolayısıyla bu alanlarda da yine otopark ihtiyacının çözümünü plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz" dedi.

Foça’daki deniz kirliliği

31 Ağustos'ta İzmir'in Foça ilçesinde yaşanan deniz kirliliğiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Bakan Kurum, “Bakanlığımız 100 kişilik bir ekip ile olaya müdahale etti ve 3 Eylül’de deniz kirliliği ile ilgili problem kontrol altına alındı. Kirlilik yüzde 80-90 seviyesinde temizlendi. Şu anda da ekiplerimiz sahada yoğun bir şekilde çalışıyor, bir hafta 10 gün içinde de ince temizlik bitirilip deniz kullanılabilir hale gelecek" dedi.

23 gemiden numune alındı, denizi kirleten gemiye el konuldu

Kirliliğe yol açan geminin tespit edildiğini de belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, şöyle konuştu:

“Bu kirliliğe sebep olan gemi araştırılıyordu. 23 gemiden numune aldık. 23 gemi ile ilgili tespitleri TÜBİTAK’a gönderdik ve laboratuvarda gemiden alınan tespitlerle sahadaki tespitlerin bir gemide uyuşması söz konusu. Bu gemi 29 Ağustos tarihinde Türkiye’ karasularına giren Palau bayraklı 'Harier' isimli bir gemi. 38 bin 282 grostonluk bu gemi, söküm işlemi için ülkemize gelmiş, ancak fuel oil yakıtını denize bırakmış.

Temizlik harcamaları da gemi sahibinden tahsil edilecek

Buna ilişkin 2872 sayılı Çevre Kanunu ile söz konusu gemiye 1 milyon 650 bin lira, söz konusu yine sahada bu kirliliği temizlemek için harcadığımız yaklaşık 10-15 milyon lira tutarındaki bedel de gemi sahibinden tahsil ediliyor. Ayrıca ilgililer hakkında da savcılığımız gerekli soruşturmayı yürütüyor. Bu tabii yoğun bir çalışma sonunda tespit edildi. Bu çalışmada Ulaştırma Bakanlığımız Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Bakanlık yetkililerimiz yoğun bir çalışma sergilediler. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Denizlerimizi 'mavi bayraklı'  plajlarımızı artırma konusunda gayretimiz söz konusu. Seviye olarak dünyada 3'üncüyüz. İnşallah seviyeyi daha da yukarı artıracağız, dolayısıyla kirliliğe sebep olacak hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz.”

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.