AramaArama
Gıda Hattı

Fliya Fest, Prizrenlileri buluşturdu, Fliya nedir? Fliya nasıl yapılır?

3 Mayıs 2016, 18:25
Paylaş
Fliya Fest, Prizrenlileri buluşturdu, Fliya nedir? Fliya nasıl yapılır?

Kosova Prizren’den Türkiye’ye gelenler ve torunları, İstanbul Göktürk’te düzenlenen Geleneksel Fliya Fest’te buluştu. Kosova kültüründe önemli bir yer tutan ve 4 saatte pişen lezzetlerinden “fliya”nın pişirilip dağıtıldığı festival, renkli karelere sahne oldu.

Fliya hamuruyla sevgi, dostluk, birlik ve beraberlik tohumlarının serpildiği etkinliğe, Rumelili ünlü halk müziği sanatçısı, Kosovalıların “Arif Aga”sı Arif Şentürk, Rüstem Avcı ve Aluş Nuş gibi önemli isimler de katıldı.

fliya-fest-prizren-gidahatti

Kosova göçmenlerinin her yıl Mayıs ayında bir araya geldiği geleneksel kültürel etkinlik, halaylar, oyunlar ve türkülerle eğlenceli anlara sahne oldu.

fliya-fest-kortej-gidahatti

Fliya’nın pişirilmesinde kullanılacak odunlar atın sırtında törenle temsili Kosova Köprüsü üzerinden festival alanına getirildi.

fliya-fest-odun-gidahatti

Kosovalı bayanların sıra ile tek tek katlarını döktükleri fliya, Kosovalı erkekler tarafından hazırlanan ateşin üzerinde pişirildi.

Kosova Kültürü ve fliya!

Festival ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kosova Prizrenliler Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker, “Fliya, Kosova ve Arnavut kültürü için son derece önemli bir lezzet. Bir nevi bizim alametifarikamız. Şu an gerçekleştirmekten mutluluk duyduğumuz Fliya Fest ise, her yıl Kosovalı kardeşleri bir araya getiriyor’ dedi.

fliya-fest-pisirme-gidahatti

Fliya nedir? Fliya nasıl yapılır?

Peki Kosova, Balkan ve Arnavut kültüründe önemli bir yer tutan fliya hamuru nasıl hazırlanıyor? İçindeki malzemeler, pişirilmesi ve servisi nasıl yapılıyor?

Arnavutça’da “flija” şeklinde yazılan, Kosova’nın çeşitli yerlerinde “fulya” veya “fuliya” gibi isimlerle de anılan fliya, Arnavut ve Balkan mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Malzeme miktarı oldukça az olmasına rağmen pişirilmesi oldukça zahmetli olan fliya, alışılmış pişirme tekniklerinin aksine, alttan yanan bir ateşle değil, pişirildiği tepsinin üstüne kapatılan bir sacın verdiği ateşle pişiriliyor. Sac ise, ortalama çanak anten boyutlarında olan, demirden bir pişirme malzemesi olarak ayarlanıyor. Bir nevi gözleme yapılan saca benzemekle birlikte, gözleme gibi malzemeler üstünde değil, altında pişiyor.

Odun ateşinin üstünde ısıtılan sac tepsinin üzerine konuluyor ve saç sıcaklığıyla birlikte alttaki hamuru pişiriyor. Öte yandan un, su ve tuz ile hazırlanan hamurun krep hamuru kıvamında, yani boza gibi olması gerekiyor. Yaklaşık dört saatte pişirilen ve ilk kalınlığının 2-3 katına erişen fliya, balla servis ediliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.