Gıda Hattı

Flavonoidlerin bilinmeyen sırrı!

8 Şubat 2016, 09:00
Paylaş
Flavonoidlerin bilinmeyen sırrı!

Birleşik Krallık, East Anglia Üniversitesi ve ABD, Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaptıkları çalışma ile flavonoidlerin özellikle 70 yaşından büyük erkekler için oldukça faydalı olduğunu söyledi.

Çalışma, “Yaban mersini, narenciye ve kırmızı şarabın ereksiyon bozukluğunun azalmasıyla ilişkisi” başlığıyla American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın detayları…

meyveler-gidahattiÇalışma kapsamında, Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışması'ndaki 25.096 erkeğin flavonoid tüketim alışkanlığı ve ereksiyon bozukluğu görülme sıklığı arasındaki ilişki detaylı bir şekilde incelendi. Bunun için Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışması çerçevesinde 4 yılda 1 toplanan gıda sıklık anketleri kullanıldı.

Araştırmacılara göre ereksiyon işlevi ve flavonoidler arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma bu oldu.

10 yıllık takip döneminde erkeklerin %35,6'sı farklı seviyelerde ereksiyon bozukluğu sorunu yaşadığını söyledi. Kalp damar hastalıklarıyla ilgili alt grupların belirlenmesinden sonra 3 flavonoid maddesinin tüketimi ereksiyon bozukluğundaki azalmayla pozitif olarak ilişkilendirildi.

Çalışmada yaşa göre sınıflandırma yapılan analizlerde flavanonların, antosiyaninlerin ve flavonların yüksek miktarda tüketiminin ereksiyon bozukluğu riskinin düşmesiyle önemli bir şekilde ilişkilendirildiği ifade edildi. Çalışmada bu 3 flavonoid türünün ereksiyon bozukluğu riskini %11 ile %16 arasında azalttığı belirlendi.

Flavonoidlerin bulunduğu gıdalar ve etkileri

Araştırmacılar flavonoidlerin meyve, sebze, çay, ot ve şarapta bulunduğunu ifade etti. Araştırmacılar, ereksiyon bozukluğunu önlemede en etkili flavonoidlerin antosiyaninler, flavanonlar ve flavonlar olduğunu belirledi. Çalışmaya göre, söz konusu flavonoidlerin bulunduğu en önemli 5 gıda kaynağı çilek, yaban mersini, kırmızı şarap, elma/armut ve narenciye.

Çalışmada aynı zamanda artan meyve tüketiminin ereksiyon bozukluğu riskinin %14 azalmasıyla ilişkili olduğu, flavonoid içeriği zengin gıdalarla birlikte egzersiz alışkanlığı da buna eklenince ereksiyon bozukluğu görülme sıklığının %21 azaldığı belirlendi.

Araştırmanın başındaki isim Prof. Aedin Cassidy, düzenli olarak flavonoid içeren besinler tüketen erkeklerin ereksiyon bozukluğu yaşama ihtimalinin %10 azaldığını söyledi. Prof. Aedin Cassidy tüketim miktarı olarak haftada sadece birkaç porsiyonun önerildiğini sözlerine ekledi.

Çalışmanın bir diğer yazarı Harvard'dan Dr. Eric Rimm, ereksiyon bozukluğunun damar işlev sorununun erken bir göstergesi olabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, ereksiyon bozukluğunun esas nedeninin damarla ilgili olduğunu söyledi. Bununla birlikte beslenmenin de önemi olduğunu gösteren veriler var.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.