Gıda Hattı

Flavonoidler unutkanlığı önlemeye yardımcı olabilir mi?

3 Şubat 2022, 12:00
Paylaş
Flavonoidler unutkanlığı önlemeye yardımcı olabilir mi?

Arada sırada bazı şeyleri unutmak normal. Bu, özellikle aceleniz varsa, dikkatiniz dağılıyorsa veya aklınızda çok şey varsa geçerli. Ancak, uzun süreli hafızayı unutkanlık yaşıyorsanız, flavonoid açısından zengin besinler tüketmenin zamanı gelmiş olabilir.

Flavonoidler bitkisel besinler olarak bilinen bitki kimyasalları veya bitki gıdalarında bulunan doğal bileşikler olarak tanımlanıyor. Şu anda, bilim adamları en az 8.000 farklı flavonoid türü biliyorlar, ancak sürekli olarak daha fazlasını keşfediyorlar.

Bu bileşikler tüm meyve ve sebzelerde, şifalı bitkilerde, çikolatada ve çayda yer alıyor. Flavonoidler ayrıca bazı tohumlarda, tahıllarda ve baklagillerde de bulunuyor.

Hafızayı Nasıl Güçlendirirler?

Flavonoidlerin hafızayı nasıl etkilediğini anlamak için oksidatif stresin temellerini bilmek yardımcı oluyor. Frontiers in Psychology dergisine göre, vücutta çok fazla serbest radikal olduğunda oksidatif stres meydana geliyor. Serbest radikaller, hücresel sürecin normal yan ürünleri olan moleküller olarak bilinmekte.

Ancak çevre kirliliği, sigara dumanı ve iltihaplanma gibi şeyler, serbest radikal üretimini artırarak oksidatif stres adı verilen hücresel hasara yol açabiliyor. Zamanla, bu oksidatif stres kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlara neden olabiliyor.

Aynı zamanda serbest radikaller beyni de etkileyerek bilişsel ve hafıza azalmasına neden oluyor Dahası, oksidatif stres ilerledikçe, sonunda nöronların (sinir hücreleri) kaybına ve bunamaya yol açabiliyor.

İşte burada flavonoidler devreye giriyor. Flavonoidler, hücreleri oksidatif stresten koruyan faydalı moleküller olan antioksidanlar. Serbest radikallerin moleküler yapısını değiştirerek çalışıyorlar ve sonuçta onları zararsız hale getiriyorlar.

Daha önce belirtildiği gibi, flavonoidler sayısız bitkisel gıdada bulunuyor. Meyveler arasında böğürtlen , yaban mersini , çilek ve ahududu gibi meyveler bulunuyor. Ayrıca portakal, limon, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller de iyi flavonoid kaynakları arasında yer alıyor.

Lahana, soğan ve maydanoz gibi bitkiler de de  bol miktarda bulunuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.