AramaArama
Gıda Hattı

Flavonoidler sigara tiryakilerini kansere ve kalp hastalığına karşı koruyor

20 Ağustos 2019, 21:30
Paylaş
Flavonoidler sigara tiryakilerini kansere ve kalp hastalığına karşı koruyor

Edith Cowan Üniversitesi'nden araştırmacılara göre flavonoidler yönünden zengin gıdalar tüketmek, özellikle sigara bağımlıları ve aşırı alkol tüketen kişilerde kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor.

Avustralya'daki Edith Cowan Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu bünyesinde yapılan araştırmada Hollanda Beslenme, Kanser ve Sağlık çalışmasındaki veriler kullanıldı. Veriler 53 bin 48 Hollandalıyı ve 23 yıllık bir dönemi kapsıyor.

Verilere göre flavonoid içeren gıdaları orta ve yüksek seviyede tüketmeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerde kanser veya kalp hastalıkları kaynaklı ölüm ihtimali daha düşük oluyor. Flavonoidler bitkisel gıda ve içeceklerde bulunan bazı kimyasallara verilen genel ad.

Araştırmacılara göre koruyucu etki, kronik hastalıklara yakalanma riski daha yüksek olan sigara tiryakileri ve günde 2 standart alkollü içkiden fazlasını tüketenlerde diğerlerine göre çok daha güçlü. Bulgular, kanser ve kalp hastalıklarını önlemede flavonoidler açısından zengin beslenmenin teşvik edilmesinin önemini gösterdi.

sigara bırakma

Birinci tavsiye sigara ve alkolü kesmek

Diğer yandan, flavonoid tüketiminin sigara ve alkol kaynaklı risk artışını tamamen gidermediği de ifade edildi. Bu kişiler için verilebilecek en önemli tavsiyenin sigarayı bırakmak ve alkol tüketimini azaltmak olduğu vurgulandı. Bu düzeyde yaşam tarzı değişikliklerinin zor olabileceğini belirten uzmanlar, flavonoid tüketiminin teşvik edilmesi ile hem riskin azaltılabileceğini, hem de bireylerin olumsuz alışkanlıklarını bırakması yönünde desteklenebileceğini söylediler.

İncelenen katılımcılar arasında günde yaklaşık 500 mg flavonoid tüketen kişilerin kanser veya kalp hastalıklarına bağlı ölümler açısından en az riske maruz kaldıkları görüldü. Farklı bitkilerden elde edilen gıda ve içeceklerden farklı türlerde flavonoidlerin tüketilmesi gerektiğinin önemli olduğu ifade edildi. Geniş yelpazede bir diyete örnek olarak; bir bardak çay, bir elma, bir portakal, 100 gram yaban mersini ve 100 gram brokoli verildi. Araştırmacılara göre gün içinde bunların tüketilmesi, 500 mg civarında ve geniş yelpazede flavonoid ihtiyacını karşılıyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarlarından Dr. Nicola Bondonno, bu çalışmanın devamında flavonoidlerin hangi kanser türleri ve kalp hastalıklarına daha fazla koruma sağladığının araştırılacağını ifade etti. Koruyucu etkinin flavonoidlerin antienflamatuvar ve damar fonksiyonlarını iyileştirici özelliklerinden kaynaklanıyor olabileceği belirtildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.