AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Fiziksel aktivite eksikliğinin faturası çok büyük

Fiziksel aktivite eksikliğinin faturası çok büyük
29 Temmuz 2016, 17:14

1 milyon insanla yapılan bir çalışma, fiziksel aktivite eksikliğinin, sağlık bakım masrafları ve üretkenlik kaybı yoluyla küresel ekonomiye 67,5 milyar dolarlık zarar verdiğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte, günde 1 saat spor yapmak bu sorunu büyük oranda çözebilir.

Araştırma sonuçları 27 Temmuz günü The Lancet dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılara göre hareketsiz yaşam tarzı tercihleri kalp krizi, diyabet ve kanser riskinin artmasıyla ilişkili. Ancak tempolu yürüyüş gibi aktiviteler, günde 8 saatten fazla oturmakla ilişkili erken ölüm ihtimalini düşürebiliyor.

sigara-gidahatti (3)

Hareketsiz yaşam tarzı neredeyse sigara kadar ölümcül

Günde 8 saat veya daha fazla süreyi oturarak geçirmenin yılda 5 milyon ölüme neden olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yılda 6 milyon insanın sigara kullanımı nedeniyle yaşamını yitirdiğini söylüyor. Bu veriler hareketsiz bir yaşam tarzının ne kadar ciddi bir sorun olduğunu daha somut bir şekilde gözler önüne seriyor.

Londra’daki bir brifing ile çalışmadan elde ettikleri bulguları açıklayan uluslararası araştırma ekibi, fiziksel aktivite eksikliği sorununun aşılması konusunda çok az aşama kaydedildiği uyarısında bulundu.

Cambridge Üniversitesi ve Norveç Spor Bilimleri Okulu’ndan profesör olan Ulf Ekelund, WHO tarafından yapılan haftada 150 dakikalık orta şiddette egzersiz tavsiyesinin yeterli olmadığını söyledi. Dünya genelinde yetişkinlerin dörtte biri, WHO tavsiyelerini dahi yerine getiremiyor.

yuruyus-yapmak-3-gidahatti

Günde ne kadar spor yapmak gerekiyor?

Ulf Ekelund, “Belirli bir sporu yapmanız veya spor salonuna girmeniz gerekmiyor. Ancak günde en az 1 saat spor yapmanız lazım,” dedi ve yapılması gereken spor için saatte 5,6 km (km/h) hızla yürümeyi ve 16 km/h hızla bisiklet sürmeyi asgari örnekler olarak gösterdi.

Günde 8 saat oturan ancak bunun dışında aktif bir yaşam tarzı olan bireylerin, günde 8 saat oturan ve genel olarak aktif olmayan bir yaşam tarzı olan bireylere kıyasla daha az risk altında olduğu belirlendi. Buna, günde ne kadar sürenin oturarak geçirildiğine bakmaksızın egzersiz yapmak önemli.

Bir başka araştırma serisinde, araştırmacılar egzersiz yapmamakla bağlantılı başlıca 5 hastalığı inceledi. Bu hastalıklar  kalp hastalığı, inme, diyabet, meme kanseri ve kolon kanseri şeklinde sıralanıyor. Araştırmacılar bu hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan sağlık bakım masrafının 2013 yılında küresel olarak 67,5 milyar dolar olduğunu belirlemişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.