Gıda Hattı

Fizikçilere göre medeniyetin çökme şansı yüzde doksan!

29 Temmuz 2020, 19:48
Paylaş
Fizikçilere göre medeniyetin çökme şansı yüzde doksan!

Eğer insanlık şu anki gibi devam ederse, bildiğimiz anlamdaki medeniyetin yakın bir tarihte çökme riski bulunuyor… Fizikçiler neden böyle düşünüyor?

Bir grup fizikçi tarafından Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırma, mevcut orman açma (ormansızlaştırma) ve diğer kaynakların kullanımı hızlarına göre geleceğin bir modelini oluşturuyor. Ne yazık ki en iyimser senaryolarda dahi bir felaketle karşı karşıya kalma şansımız %90.

Araştırma ekibinde Alan Turing Enstitüsü’nden ve Tarapaca Üniversitesi’nden fizikçiler yer alıyordu. Ekibe göre mevcut gidişatı değiştirmezsek dünyadaki ormanların 100 ile 200 yıl arasında bir ömrü kaldı.

palm-yagi-ormansizlastirma-gidahatti

Önümüzdeki 20 ile 40 yıl içerisinde felaket gelebilir!

Küresel nüfus değişimi ve kaynak tüketimi de hesaba katıldığında, insanlık için oldukça korkutucu bir tabloyla karşılaşıyoruz. Makalede ormanlar ve geleceğimiz hakkında şu ifade yer alıyor:

Orman açma ve kesme faaliyetlerinin etkileri, ormanların tükenmesinden çok daha önce başlayacak. Hesaplamalara göre, mevcut nüfus artış oranı ve başta ormanlar olmak üzere kaynak tüketimi devam ederse, medeniyetimizin durdurulamaz çöküşü için çok az zamanımız kalmış durumda.”

Araştırmacılar, bildiğimiz anlamdaki toplumun sonunun 20 ile 40 yıl sonra bitebileceği görüşünde.

Ancak bazı iyi haberler de var. Dünyanın farklı yerlerinden gelen raporlara göre, son yıllardaki orman açma faaliyetleri geçmişe göre yavaşlamış durumda. Genele bakıldığında ise net olarak kayıp devam ediyor. Aynı zamanda yeni ekilen ağaçlar ve genç ormanlar, çevreyi eskileri kadar etkili bir şekilde koruyamıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.