AramaArama
Gıda Hattı

Fiyatı belirledi, 4 taksitte kurban kesecek

18 Ağustos 2015, 12:16
Paylaş
Fiyatı belirledi, 4 taksitte kurban kesecek

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, vekaletle kurban kesim fiyatlarının yurt içinde 690 lira, yurt dışında ise 435 lira olduğunu açıkladı. 

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Akar, vekaleten kurban kesimine ilişkin bilgi verdi. Kızılay’ın bu yıl Türkiye’nin yanı sıra üç kıtada, 18 ülkede, 21 noktada kurban kesimi yapacağını belirten Akar, yurt dışında yaşayan insanların kurban bedellerini dolar veya avro ile ödeyebileceğini söyledi. Ödemenin kredi kartı ile yapılabileceğinin ve 4 taksit imkanı olduğunun altını çizen Akar, istenilirse online olarak da ödeme yapılabileceğini kaydetti.

İslami usullere göre kesim yapıldığını kaydeden Akar, “Eskiden herkes bahçesinde kurban keserek etrafındaki insanlara verebiliyordu. Şimdi çağımızın getirdiği sebeplerden ötürü bu yetersiz kalıyor. Kurban bedeli yatırıldıktan sonra vekalet verilmiş oluyor, kurallara uygun bir şekilde hayvan seçimi yapıldıktan sonra, noterler, Et ve Süt Kurumu gözetiminde ‘insani ve İslami esaslara’ uygun kesim yapılıyor.” dedi.

Geçen yıl yaklaşık 35 bin hisse için kurban vekaleti alan Türk Kızılayı, bu yıl da vekaletini aldığı kurbanları Et ve Süt Kurumu’nda kavurma yaptıracak. Akar, “Kurbanlar kesilince tamamı Kızılay’a ait yerlerde kıyma ve kavurma yapılarak 18 ay raf ömrü ile konserve yapılıyor. Türkiye’de 700 şubemiz var. Şubelerimiz ihtiyacı olan kişilere bu konserveleri yıl boyunca periyodik olarak dağıtıyor. Örf gereği kesilen kurban etinden tatmak gerekiyor. Bizde bunu yerine getirmek için vekalet veren kişiye kestiğimiz kurbanın etinden yapılan 1 kutu konserveyi gönderiyoruz” diye konuştu.

Türk Kızılayı 168 Çağrı Merkezi, kurban için vekalet vermek isteyenlerin sorularını cevaplıyor ve hesaba para yatırılıp vekalet verilinceye kadar yardımcı oluyor.

Türkiye Diyanet Vakfı ise bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde 625 TL, yurt dışında da 450 TL olarak açıklamıştı.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.