Gıda Hattı

Fiyat Serbestliği Elektrikten Önce Doğalgazda Başladı

31 Aralık 2007, 12:38
Paylaş

Türkiye 2008 yılında elektrikte otomatik fiyatlandırmaya geçmeye hazırlanırken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu sürpriz bir kararla, doğalgazın toptan satışı ile LNG satış fiyatlarını serbest bıraktı. Buna göre, toptan satış yapan doğalgaz ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) firmaları EPDK’ya başvurmadan, tamamen serbest kurallar içinde, istedikleri fiyatlardan gaz ve LNG satışı yapabilecekler.

EPDK önceki gün aldığı kararla, doğalgaz toptan satışı ile LNG satışında üst sınırı belirleyen ve 2002 yılından beri yürürlükte olan ‘fiyat formüllerini’ yürürlükten kaldırdı. Böylece 2008 yılından itibaren doğalgaz ve LNG fiyatları, alıcı ve satıcılar arasında serbestçe belirlenecek. Bu durum ise doğalgazla elektrik üreten santralları yakından ilgilendiriyor. Serbest fiyatlandırma ortamında gaz almaları, maliyetlerini etkileyecek. Daha önce toptan satış fiyatları doğalgazın ağırlıklı alım fiyatı ile döviz kurundaki değişimlere göre belirleniyordu.

EPDK 2007 yılında ocak ayında toptan satış için metreküpte 0,440 YTL civarında bir üst sınır fiyatı belirlemişti. EPDK 2008 yılı için daha önce tavan fiyat belirlediği LNG için de fiyatlarını da serbest bıraktı. LNG piyasasında 11 firma ve 4 milyar metreküplük bir hacim bulunuyor. Kurulun bu kararında toptan satış ve LNG alanında özel şirketlerin sayısının artmış olması etkili oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.