Gıda Hattı

Fiyatı aşırı artan mısırda ithalat için vergi indirimi hükümetin gündeminde

15 Ocak 2007, 13:07
Paylaş

     Mısır fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle beyaz et, yem ve nişasta sanayicilerinin "mısırda gümrük vergisi oranı düşürülsün" talepleri hükümetin gündemine taşınıyor. 

     Geçtiğimiz Cuma günü Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) yetkilileri ile bir araya gelen sektör temsilcileri mısırdaki gümrük vergisinin yüzde 130'dan yüzde 10'a düşürülmesini talep etmişlerdi.

  İlk hasat döneminde piyasada 36 YKr ile işlem gören yerli mısırda fiyatlar ocak ayının ikinci haftasından itibaren 40 YKr'nin üzerine çıktı. Fiyatlardaki aşırı artıştan rahatsız olan firmalar ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hükümetin vergi oranını aşağı çekerek, ithalata izin vermesini talep ediyorlar.50 YKr ile mısır talep eden firmaların bulunmasına rağmen fiyatların daha da yükseleceği beklentisi nedeniyle piyasaya ürün verilmediğini öne süren sanayici; ithalatla birlikte yerli mısırda fiyat artışının duracağını ve piyasaya ürün verilmeye başlanacağını savunuyor. Bu yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in mısır rekoltesini 3 milyon 850 bin ton olarak açıklamasına karşın rekolte miktarının çok daha az olduğu belirtiliyor.Mısır fiyatları bu yıl sadece yerli üründe değil tüm dünyada tavan yaptı. Fiyatların artmasına yaşanan kuraklık ve biyo-yakıt üretiminin giderek artması nedeniyle mısıra talebin çok fazla olması etkili oluyor. Geçen yıl Şikago Borsası'nda mısırın tonu 100-110 dolar iken, bu yıl 145 dolara kadar çıkmış durumda. Piyasa aktörlerine göre mısır fiyatları Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde 160 dolar / tona ulaşmış durumda.     
      Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, Türkiye'ye gümrüksüz 160 dolardan mısır ithal edilmesi durumunda; ürünün navlun fiyatları da dahil 220 dolara limana getirildiğini söyledi. Gümrük vergisinin yüzde 130 olarak kalması halinde ise maliyetin 450 dolara kadar çıktığını söyleyen Canoler, "İsteyen kişiler yüzde 130 vergi oranıyla zaten ithalat yapabiliyor. Fakat bu şekilde ithalat sanayiciye yerli üründen daha fazla pahalıya patlıyor. Bizim talebimiz vergi oranının yüzde 10'lara çekilmesi. Eğer hükümet belli oranda mısır ithalatı için vergi oranını yüzde 10'a çekerse, 37 YKr'ye ürün alabiliriz" dedi. Canoler, ithalatın TMO aracılığı ile yapılmasını istediklerini belirtti. Akdeniz Bakliyat ve Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan ise, şu anda gerçek üreticinin elinde mısır kalmadığı için ithalatta vergi düşürülmesinde sakınca olmadığı söyledi. "Biz her zaman üreticinin korunmasından yanayız" diyen Arslan, "Elinde stoku olanlar piyasa spekülatörleridir. Bu nedenle ithalatın açılmasında sakınca görmüyoruz. İthalat doğrudan sanayiciye açılmalı, TMO'ya yük vermenin anlamı yok" dedi. Yem Sanayicileri Derneği Başkanı Ülkü Karakuş ise mısırda üretimin düşmesine karşın, TMO'nun çiftçilere yönelik yaptığı “ürününüzü satmayın, bekletin” çağrısının da fiyatların artmasında etkili olduğunu belirtirken, fiyatların daha da yükselmesi halinde gelecek yıl çiftçinin mısıra yöneleceğini, bu kez üretim artacağı için fiyatların düşeceğini, çiftçinin mağdur olacağını öne sürdü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.