AramaArama
Gıda Hattı

Fitre ne kadar? 2019 Fitre Miktarı ne kadar? Fitre zekat kime ve neden verilir?

10 Nisan 2019, 14:38
Paylaş
Fitre ne kadar? 2019 Fitre Miktarı ne kadar? Fitre zekat kime ve neden verilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 Fitre Miktarı belirlendi. Peki Fitre bu sene ne kadar olacak?

Fitre nedir? Diyanet İşleri, 2019 Fitre Miktarını ne kadar olarak belirledi? Fitre kime verilir? Fitre ve Fidye arasındaki fark nedir?

İslam sosyal düzeni sağlamaya yönelik kuralları olan bir dindir. Zekat, kurban, fitre, ticarette kar sınırı gibi kurallar buna örnektir. Orucun farz kılındığı yıl, fitre de vacip olmuştur.

Fitre bir yardımlaşma düzeneğidir. Peşi bayram olan Ramazan’da yoksulların ihtiyaçlarını bir nebze de olsa gidermeyi ve bayram gününün sevincine onları ortak etmeyi amaçlar. Yani fitre insalık için bir hayır görevidir.

2019 Fitre Miktarı ne kadar?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, 2019 fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.

Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada:  “Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyoekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi." dendi.

Fitre Nedir? Kimlere Fitre Verilir?

Fitre (fıtr sadakası), Ramazan ayının sonuna yetişen ve temel ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı kadar bir mala sahip her Müslümana vacip olan sadakadır. Fitre, orucun kabûlüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesiledir.

Fitrede, zekattaki gibi akıl ve buluğ şartı aranmaz. Yani akli dengesi yerinde olmayan ya da buluğa ermemiş çocuk için de velileri fitre verir. Aynı şekilde fitrede, zekattaki gibi nisap miktarının bir yıl elde bulunma şartı da aranmaz. Fitrenin verileceği son gün bile eline nisap miktarı para geçse, derhal fitre vacip olur.

Nisap miktarı nedir?

Zenginliğin asgari sınırı olan “nisap” Hz. Peygamber tarafından belirlenmiştir. Hadislerde belirlenen nisap miktarı; 80 - 85 gram altın veya bu tutarda para veya ticaret malına denk gelmektedir.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Fitre, Ramazan bayramının birinci günü sabahı vacip olur. Fakat bayramdan önce Ramazan ayı içerisinde verilmesinde de bir mahsur yoktur. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir.

Kimlere Fitre Verilir?

Filtrenin, dini ve etnik kökenine bakılmaksızın bulunduğunuz çevredeki muhtaç insanlara verilmesi eftaldir. Fitre, iftarı yemeği şeklinde verilemez. Fitrenin rüknü temliktir. Yani yoksulun mülküne geçecek şekilde nakit olarak verilir.

Kimlere Fitre Verilmez?

Baba, anne, eş, dede, nine, oğul ve torun gibi usuluna ve asli ihtiyaçlarından başka nisap miktarı bir mala sâhip olan kimseye fitre verilmez.

Fitre zekat kime ve neden verilir?

Fitre ve Fidye Farkı Nedir?

Bu ikili her zaman karıştırılır. Fitrenin oruç tutup tutamamakla bir ilgisi yoktur. Oruç tutan ya da tutmayan farketmez, yukarıda anlatılan şartlara uyuyor ise fitresini vermekle yükümlüdür.

Fidye ise Kuranı Kerim’de şöyle tanımlanmaktadır:

“O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olurda oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeplerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (Bakara 184)

Fidye ayette bahsedilen durumlarda, oruç yerine geçerli bir bedeldir. Fitrenin miktarı ne ise fidyenin miktarı da odur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.