Gıda Hattı

Fıstıkta rekolte tahmini 144 bin ton

1 Eylül 2015, 13:12
Paylaş
Fıstıkta rekolte tahmini 144 bin ton

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılı antepfıstığı rekolte tahminini, geçen yıla göre %80 artışla 144 bin 112 ton olarak açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, antepfıstığında rekoltenin gerçeğe yakın olarak tespit edilebilmesi, farklı kurum yada kuruluşlarca birbiriyle uyumsuz rekolte sonuçlarının açıklanmasının önlenmesi, piyasada spekülatif dalgalanmalara meydan vermeksizin fiyatın gerçek arz/talep dengesine göre oluşmasının sağlanması ve ürüne yönelik sağlıklı alan, ağaç sayısı, verim, üretim bilgilerinin temini amacıyla 2015 yılında “Antepfıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu” kurulduğu hatırlatıldı.

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Koordinasyonunda, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş ve Kilis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsa temsilcilerinin katılımlarıyla kurulan komisyonun çalışmalarını tamamladığı vurgulanan açıklamada, komisyonun tespitleri doğrultusunda, 2015 yılı antepfıstığı rekoltesinin 2014 yılına göre %80 artış ile 144 bin 112 ton olacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Komisyonun tespitlerine göre, ülkemizde 2.8 milyon da alanda antepfıstığı üretimi yapılırken, toplam 50.4 milyon adet fıstık ağacı bulunuyor. Bu ağaçların 39.3 milyon adeti meyve veren yaşta, 11.1 milyon adeti ise meyve vermeyen yaşta.

Antepfıstığı üretimi ağırlıklı olarak; Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis’te yapılırken, Mardin, Manisa, İzmir, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Mersin, Antalya ve Şırnak’ta da üretim yapılıyor.

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.