Gıda Hattı

‘Fıstığımız Bol Olsun Projesi’ne özel ödül

22 Ekim 2015, 15:49
Paylaş
‘Fıstığımız Bol Olsun Projesi’ne özel ödül

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD), Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimlilik artışı sağlayan Fıstığımız Bol Olsun Projesi’ne özel ödül verdi.

Gaziantep Genç İşadamları tarafından iki yılda bir düzenlenen GAGİAD IX. Ödülleri, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep milletvekilleri, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GAGİAD üyelerinin katıldığı törende verildi.

Dünyanın ilk Antep fıstıklı çikolata markası Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın 2011 yılında başlattığı, Antep fıstığı üretiminde verimlilik artışı sağlayan Fıstığımız Bol Olsun Projesi ile Özel Ödüle layık görülen Nestle Türkiye’nin ödülünü, Nestlé Türkiye Çikolata Grubu Genel Müdürü Oben Akyol, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’dan aldı.

Nestle DAMAK’ın 1927’de kurulan Nestlé çikolata fabrikasında Türkiye’de ilk kez 1933 yılında üretilmeye başlandığını vurgulayan Akyol, “Çikolata ile fıstığın efsanevi aşkı’ olan Damak, dünyanın ilk Antep Fıstıklı çikolatasıdır. Bu toprakların ürünü Antep fıstığı ile değer kazanarak Türkiye’de üretilen Nestlé Damak, bu toprakların cömertliğine Fıstığımız Bol Olsun Projesi ile güzel bir karşılık veriyor. Doğaya saygılı, insana değer veren, insanlarımızla ortak değer yaratabildiğimiz Fıstığımız Bol Olsun Projesi’nin felsefesiyle, hedefleriyle, başarılarıyla gurur duyuyoruz” dedi.

Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın işbirliğiyle yürütülen Fıstığımız Bol Olsun projesinin birinci aşamasında; ağaç başına verimlilikte % 49, çıtlama oranında %24, komşu bahçelere göre dekar başına ortalama %123 oranında verim artışı sağlandı. Projenin 2014-2018 arası dönemi kapsayan ikinci aşamasında, elde edilen deneyim ve birikimlerin Barak Ovası’nda yaygınlaştırılması ile sağlanacak verim ve kalite artışının antepfıstığı üretimine katma değer yaratması ve daha fazla sayıda çiftçiye ulaşılması hedefleniyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.