Gıda Hattı

FİSKOBİRLİK, TMO'nun Taşeronu Olacak

16 Temmuz 2007, 18:24
Paylaş

Kurulduğu 1938'den bu yana fındık piyasasında etkin olan FİSKOBİRLİK, 2007-2008 fındık alım sezonunda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) taşeronu olarak fındık alacak. Buna göre, TMO parayı verecek, FİSKOBİRLİK üreticiden fındık alacak.

TMO ile FİSKOBİRLİK arasında yeni sezona ilişkin görüşmeler sürüyor. Fındık fiyatının düşmemesi, depoların ortak kullanımı, 2006 fındığının satışı, 2007 fındığının alımı gibi temel konularda kendisini ve üreticiyi garantiye almak isteyen FİSKOBİRLİK, seçim yatırımı olarak verilen sözlerin seçimden sonra da geçerli olması için TMO ile protokol imzalayacak.

Dünya Gazetesine verdiği röportajda TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, FİSKOBİRLİK ile işbirliği için teknik çalışmaların devam ettiğini ve bir sorun yaşanmayacağını söyledi. Fındık almak için parasal hiçbir sorunları olmadığını belirten Kemaloğlu, “mali açıdan bakınca geçen yıl 700 bin ton rekolte vardı. Açıkladığımız 4 YTL fiyata göre hesaplandığında fındık bedeli 3 katrilyon lira gibi bir değere denk geliyor. Bu yıl 500 bin ton rekolte olduğuna göre 5,15 YTL'lik fiyata göre yine aynı değere denk geliyor. Yani parasal değer açısından zorlayacak bir fiyat değil. Rekolte düşük olduğu için fiyat piyasada 6 YTL'ye de gidebilir. Öyle olursa bize fazla fındık gelmez” dedi.

Kaynak sorunu ile ilgili başka bir soru üzerine ise Kemaloğlu şunları söyledi: “Kaynak konusunda hiçbir sorunumuz olmayacak. Çünkü bu sene rekolte düşük. Bize ve FİSKOBİRLİK'e geçen yılki gibi fazla ürün gelmesini beklemiyoruz. Daha az ürün gelecektir. Ayrıca TMO olarak biz hububatta 800 bin ton alım yapacağız diye hesaplamıştık. Bugüne kadar ancak 60 bin ton alabildik. Hububat için ayırdığımız 200 milyon YTL kasamızda kaldı. Bu bizi çok rahatlattı. Bir süre kaynağa ihtiyacımız olmayacak. Bu nedenle uluslararası piyasaya çıkmadık. Kademeli fiyat uygulaması ile fındık üreticisi beklerse yani arz ötelenirse, hiçbir sorun yaşamayız. Bankalar daha şimdiden bize kredi vermek için yarışıyorlar. Kredi almamızda sorun yok. Krediye de ihtiyacımız olmayacak. Geçen yıl uluslararası piyasadan kullandığımız 250 milyon dolarlık kredinin vadesi 2008 Mart ayı. Bu nedenle 2008 Mart ayına kadar hiçbir sorunumuz yok. Genel tabloya bakılırsa piyasanın 2008 Mart'ına kadar bizim depolarımızdaki fındığa ihtiyacı olacak. Fındığı satar ödemelerimizi yaparız.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.