Gıda Hattı

Fiskobirlik, Fındık Alım Kampanyası İle İlgili Esasları Belirledi

17 Ağustos 2007, 17:43
Paylaş

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 2007 ürünü fındık alım kampanyası ile ilgili bazı esaslar belirledi. Fiskobirlik'ten yapılan yazılı açıklamada, 2006 ürünü fındıktan kalan borçların biran önce ödenmesi için çalışmaların ve temasların yoğun şekilde sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, geçen yıl birlik ve TMO tarafından kullanılan fakat tamamen dolu olmayan depoların bu yıl alınacak ürün kampanyasına hazırlık amacıyla birleştirme işlemlerinin devam ettiği ifade edilerek, "Birliğimiz 2007 ürünü fındık alım kampanyasına 20 Ağustosta başlayacaktır. Buna göre, Giresun kalite kabuklu tombul fındık 5,15 YTL, levant kalite 5,00 YTL ve sivri, kara fındıklar ise 4,75 YTL'den brüt fiyattan alınacaktır. Ekim ayından başlayarak Ocak 2008 dahil 0,05 YTL aylık kademeli fiyat uygulanacaktır" denildi.

Ortak ve ortak dışı üreticilerden fındık alımı yapılmayacağı, kooperatif merkezlerine uzak bölgelerde tali alım merkezleri açılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ürün bedelleri, fındık teslimatını takip eden her ayın 20'sinde tamamen ödenecektir. ortak ve ortak dışı üreticilerden 60 kilogramın altında fındık ile yüzde 10 buruşuk ve 40 randımanın altında fındıklar alınmayacaktır. Birliğimiz fındık üreticilerinin bir kuruluşu olarak, üreticinin rızkını, alın terini ilk öncelik olarak görmektedir. Bu nedenle Fiskobirlik'in güçlü kılınması, üreticinin hakkının korunması amacıyla ortaklarımızın ve tüm üreticilerin desteği son derece önemlidir. 2007 fındık sezonunda kademeli fiyat uygulamasından istifade etmek, fındık piyasalarının olumsuz etkilerini önlemek, piyasa istikrarını sağlamak için üreticilerimizin emanete fındık bırakmamalarını, ürünlerini saklamakta güçlük çeken üreticilerimizin ürünlerini birliğe emanete bırakmalarını önermekteyiz. 2007 ürünü fındık rekoltesinin geçen yılın çok altında olduğunu değerlendirerek, üreticilerimizin ürünlerini satmak için acele etmemelerini tavsiye etmekteyiz."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.