Gıda Hattı

Fiskobirlik Başkanı Pamuk: "TMO ile problemli değiliz, üreticimiz rahat olsun"

28 Ekim 2006, 13:07
Paylaş

TRABZON (CİHAN)-FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile hiçbir problemleri olmadığını, 2005 ürünü fındık ödemeleri için İstanbul ve Ankara'da hummalı bir çalışma başlattıklarını söyledi.
Yaşar Pamuk, FİSKOBİRLİK ile TMO'nun arasının iyi olmadığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını, aksine tüm kesimlerle iyi ilişkiler kurduklarını, problemlerin çözülmesi için çalıştıklarını belirtti.

Yazılı bir açıklamada bulunan Pamuk, "FİSKOBİRLİK ile TMO'nun arasının iyi olmadığı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmıyor. Piyasalar bu tür haberlerden olumsuz etkileniyor. Özellikle fındık üreticilerimiz, birliğimizin resmi açıklamaları daşındaki açıklamlara itibar etmesin. İddia edildiği gibi TMO ile hiçbir problememiz yoktur. Bütün kesimlerle iyi ilişkiler kurarak sıkıntılarımızı aşmayı hedefliyoruz" dedi.
FİSKOBİRLİK ile TMO'nun bugün itibariyle 105 bin ton fındık alımı gerçekleştirdiğini hatırlatan Pamuk, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İlave önlemler alarak daha hızlı fındık alımı yapılmasını sağlıyoruz. Bu gelişmeler doğrultusunda, önümüzdeki günlerde serbest piyasa fiyatlarının yükselişe geçeceğini ve özellikle üreticilerimizin bu durumu göz önünde tutması kendi menfaatine olacaktır."
Pamuk, yönetim kurulu olarak hafta sonu bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve üreticilerin lehine bazı önemli kararlar aldıklarını, bu kararları kamuoyu ile paylaşmayı uygun gördüklerini kaydetti. Pamuk, aldıkları kararları ise şöyle açıkladı:
"2005 yılı ürününden FİSKOBİRLİK'e ürün teslim edemeyen ortaklardan tekrar alım yapılacak. 2006 yılı ürünü içi TMO'ya ilave depo tahsis edilecek. Üreticilerin ürün teslimlerini rahatça yapabilmeleri için mevcut alım merkezleri dışında uzak bölgelerde; Aybastı, Kabataş ve Gürgentepe gibi tali alım merkezleri açılacak. 2006 yılı ürününden randımanı yüzde 38'den düşük, buruşuk oranı yüzde 10'un üzerinde fındıkların da alımı yapılacak. Birlik iştirak hisselerinin ve bazı gayri menkullerin satışı için yurtiçi ve yurtdışı alıcılarla görüşülecek. 31 Ekim 2006'da sona erecek olan 2006 yılı beyanname verme süresi 29 Aralık 2006'ya uzatılacak. Birliğe yeni ortak olmak isteyen üreticilerin ve eski ortaklardan güncelleme yaptıramayanların işlemlemlerinin tamamlanması için ek süre tanınacak."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.