Gıda Hattı

Fırıncılar Federasyonu Başkanı, 5 liralık ekmek fiyatına karşı çıktı!

21 Haziran 2022, 16:51
Paylaş
Fırıncılar Federasyonu Başkanı, 5 liralık ekmek fiyatına karşı çıktı!

Ülke genelinde ekmeğin kilogramının 20 liradan satıldığını belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 39 ilçesi olan İstanbul'da sadece 3 ilçede yasal olmayan uygulamadan dolayı ekmeğin 5 lira olduğuna dikkat çekti. “200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız, kilosu 25 liraya gelir. Bu 3 ilçede uygulanan 5 lira fiyatı doğru fiyat değildir. İstanbul, bir an önce Türkiye'de uygulanan 4 lira fiyatını almalı” dedi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise fiyat tarifesinin güncellenmesi için Ticaret Bakanlığına yaptıkları başvurunun henüz sonuçlanmadığını, Oda’ya bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin satış fiyatının halen 3 TL olduğunu bildirdi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Kocaeli Fırıncılar Odası'nda ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da ekmeğin fiyatı

Son zamanlarda kamuoyunda gündeme gelen 'Ekmek İstanbul'da 5 lira oldu, tüm ilçelerde de yakın zamanda 5 lira fiyat uygulanacak' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığının altını çizen Balcı, şunları söyledi:

“İstanbul'da 39 ilçemiz vardır. İstanbul'da 3 ilçede tarife dışı bir uygulaması olması, 5 liradan satılması, tüm İstanbul'da ekmeğin 5 liradan satılacağı anlamı taşımamaktadır. Bu yasal olmayan uygulama, yetkili kurumlar tarafından gerekli denetimler yapılarak neticelendirilecektir diye düşünüyorum. Hatırlayacak olursanız kamuoyunda ve basında, geçtiğimiz aylarda, şubat ayında ülke genelinde ekmeğin 6 lira olacağı, böyle kalmayıp 7 lira olacağı, hatta 10 lira olacağı telaffuzları yapılmaktaydı. İlgili bakanlıklarımızla yaptığımız çalışmalar neticesinde bugün geldiğimiz noktada ülke genelinde ekmeğin kilogram fiyatı 20 liradan satılmaktadır. Yani ülkede uygulanan fiyat kilogramı 20 liradır.”

"5 lira algısı oluşturulması doğru de değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla un desteğinin Haziran ayında devam etmemiş olsaydı, bugün belki de 5 liranın da konuşulmuyor olabileceğini vurgulayan Balcı, şöyle devam etti:

“Un fiyatının 530 lira, 600 lira bandında seyretmesiyle fırıncı esnafımız için 5 lira da yeterli olmayabilirdi. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, Haziran ayında da desteklemenin devam etmesiyle birlikte en makul fiyat şu anda gündemimizde 20 liranın üzerinde değildir. 20 lira birçok şehrimizde uygulanmaktadır. Biz esnafımızın hakkını korurken, vatandaşımızın da mağdur olmaması konusunda geçtiğimiz aylarda ne yapıyorsak ilgili bakanlıklarımızla bu çalışmayı yapıyoruz.

“Odalar gerekeni yapmalı”

Dolayısıyla ekmeğin 5 lira olduğu haberlerini, 39 ilçesi olan İstanbul'da 3 ilçede yasal olmayan uygulamadan dolayı 5 lira algısını oluşturmayı doğru bulmuyorum. Fırıncılarımızın sorunlarını görüşüyoruz. Esnafımızın içinde bulunduğu zor durumu biliyoruz. Fırıncı esnafının mağdur olmaması için aynı zamanda tüketicinin de mağdur olmaması için iki tarafı da düşünerek hareket ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda, kamuoyunda yer alan 'Ekmek 6 lira, 7 lira olacak' açıklamasının gerçek olmadığını, bugün itibariyle ülke genelinde ekmeğin kilogram fiyatının 20 lira olarak uygulanacak. Bu illerde de fırıncı esnafının mağdur olmaması için, 20 liranın altındaki fiyatlar konusunda ilgili kurum olan esnaf odaları birliği ve ticaret odalarının gerekli çalışmaları yapmalarını gerekir.”

"3 ilçede uygulanan 5 liralık fiyat doğru değil"

Balcı, "200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız, kilosu 25 liraya gelir. Dolayısıyla bu 3 ilçede uygulanan 5 lira fiyatı doğru fiyat değildir. İstanbul, bir an önce Türkiye'de uygulanan 4 lira fiyatını almalı. 200 gram ekmek 4 lira olmalı. Kilosu 20 lira olan fiyatı uygulamaları gerekir" sözlerine ekledi.

Avdagiç: “İTO’ya bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL”

İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamada da, basında yer alan ve İstanbul’da ekmeğin fiyatının 5 TL olacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Azami Ekmek Fiyat Tarifesi'nin güncellenmesi için Ticaret Bakanlığımıza başvuru yapılmıştır. Bu başvuru süreci sonuçlanana kadar, İstanbul'da 210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL'dir. Bunun dışında 'ekmeğe zam' haberlerine itibar edilmemesini önemle rica ederiz" ifadesini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.