Gıda Hattı

Finlandiya’da kreşler kendi ormanını kurdu: Çocukların bağışıklık sistemi değişti!

26 Eylül 2021, 13:19
Paylaş
Finlandiya’da kreşler kendi ormanını kurdu: Çocukların bağışıklık sistemi değişti!

Yapılan bir çalışmada, ormanda yalnızca bir ay zaman geçirmenin çocukların bağışıklık sistemini değiştirdiği belirlendi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, Science Advances dergisinde yayınlandı.

Finlandiya’da, bir kreşte çalılık ağaçlar ve çimenlikten oluşan küçük bir ‘orman’ hazırlandı. Kreşe gelen çocukların da burada oynamasına, ağaçlarla ilgilemesine izin verildi.

Araştırma sonucunda, çocukların bağırsak ve ciltlerindeki mikropların çeşitliliğinin kısa bir süre içinde sağlıklı bir hale geldiği görüldü.

Çocukların kaldırım, kiremit ve çakıl gibi alanlarda oynadığı standart kent kreşlerine kıyasla, yeşil alan bulunan kreşlerdeki çocukların, 28 gün içinde daha fazla T-hücresi ve diğer önemli bağışıklık işaretlerine sahip olduğu görüldü.

Araştırmada yer alan, Helsinki Üniversitesi’nden çevre mühendisi Marja Roslund, “Yeşil alanda zaman geçiren çocukların bağırsak florasının, her gün oramana giden çocukların bağırsak florası ile oldukça benzer olduğunu gördük” diye konuştu.

Daha önce yapılan bazı araştırmalar da, küçük yaşlarda yeşil alanlarda zaman geçirmenin, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasıyla bağlantılı olduğunu göstermişti.

Finlandiya’da yapılan araştırma, çocukların kentsel ortamını değiştiren ve daha sonra çocukların bağışıklık sistemi ile mikrobiyomlarındaki değişiklikleri test eden ilk çalışma niteliğinde.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.