Gıda Hattı

Fındıkta rekolte tartışması tam gaz

3 Eylül 2015, 11:20
Paylaş
Fındıkta rekolte tartışması tam gaz

Batı illeri hariç Karadeniz’de neredeyse hasadın sonuna gelinen fındıkta rekolte tartışmaları sürüyor. İstanbul Fındık ve Mamulleri ihracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, fındık rekoltesinin sektörün tüm bileşenlerinin bir araya gelerek oluşturacağı ortak bir komite tarafından açıklanması çağrısı yaptı.

TİM’in Ağustos ayı ihracat rakamlarını da açıkladığı Düzce’nin Akçakoca ilçesinde gerçekleştirilen fındık hasat sezonu açılışı toplantısı, fındık ihracatçıları ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerini de bir araya getirdi. Toplantıya katılan İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, gazetecilere fındık rekoltesi konusundaki tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundular.

Rekolte tahmini tartışmalarının sektöre ve özellikle de üreticiye zarar verdiğini vurgulayan Arslantürk, “Geçen yıl fındıkta çok ilginç ve zor bir sezon yaşandı. Fındık 22 liraya kadar çıktı ama kim kazandı? Üretici mi? Şimdi 11 lira seviyelerinde. Özellikle Doğu Karadeniz’de 300 metreden yüksek yerlerdeki fındıkları don vurdu. Oradaki üretici fındık alamadı. Zor bir sezon geçirdi. 22 liraya çıkınca üretici kazandı diye bir şey olmuyor. Fındık rekoltesi konusundaki tartışmalara artık bir son verilmeli” diye konuştu.

Geçen yıl fındığın fiyatının 22 liraya çıkmasının tek nedeninin doğal afet yaşanması olduğunu belirten İFMİB Başkanı Gören de, rekolte tartışmalarının artık bitmesi gerektiğini söyledi. Gören, “Her kurumun yaptığı çalışma bizim için kıymetlidir. Ancak artık bir masa etrafında toplanma zamanı geldi. Sektörde 3 ayağın da rekolte araştırması yapan ekipleri bir araya gelmeli, doğrular ve yanlışlar masaya yatırılmalı. Böylelikle ortak bir yöntem bulunabilir. Eğer rekolte tahminlerinden dolayı mağdur olan üreticiler varsa bunun da önüne geçilmiş olur” ifadelerini kullandı.

İhracatçılar olarak rekolte tahmini noktasında olumsuz ithamlar altında bırakıldıklarını kaydeden Gören, sektörün bu tartışmalardan zarar gördüğünü vurguladı.

Daha önce 2015 yılı için 733 bin tonluk bir fındık rekoltesi tahmininde bulunan İFMİB, Ziraat Odaları Birliği’nin rekolte tahminini aşağıya çekmesinin ardından yeni bir çalışma da başlattı.

İFMİB, 2023’de 1 milyon ton üretimle, fındık ihracatı hedefini de 4 milyar dolar olarak revize etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.