Gıda Hattı

Fındıkta rekolte çalışmalarında sona geliniyor

6 Temmuz 2015, 17:32
Paylaş
Fındıkta rekolte çalışmalarında sona geliniyor

Bu yıl üretim miktarına ilişkin çelişkili açıklamalar yapılan fındık rekoltesine yönelik çalışmanın 12 Temmuz’da tamamlanacağı ve hazırlanacak raporun kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu, TZOB olarak 2015 ürünü fındık rekoltesini belirlemek için Ordu Ziraat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz başkanlığında oluşturulan dört kişilik komisyonun, 16 il ve 130 ilçede bulunan bahçelerde çotanak sayımlarını sürdürdüğünü bildirdi. Çalışmaların 12 Temmuz’da tamamlanacağını belirten Kozoğlu, daha sonra komisyon tarafından hazırlanacak raporun kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Doğu Karadeniz bölgesinde etkili olan külleme hastalığının yeni mahsul fındığı tehdit ettiğine dikkati çeken Kozoğlu, hastalık nedeniyle rekoltede %20 ila 30 kayıp beklediklerini kaydetti.

Fındık üreticisine 6 yıldır sağlanan ve bu yıl sona eren alan bazlı gelir desteği ödemesinin devam etmesini istediklerini de vurgulayan Kozoğlu, “2009 yılından itibaren devlet fındıktan elini çekti. Bunun üzerine de üreticinin zararını karşılamak amacıyla devlet tarafından 2009-2012 yılları arasında fındık üreticisine alan bazlı gelir desteği sağlandı. Destek daha sonra 2015’e kadar uzatıldı. Biz desteğin sürmesini istiyoruz.” dedi.

Fındığın, Türkiye için hayati önem taşıyan ürün olduğunu vurgulayan Kozoğlu, “Türkiye ihracatının yüzde 14’ünü fındık karşılıyor. Bu kadar önemli ürünü üreten çiftçiler olarak destekle biz devletten hakkımızı alıyoruz. Yeni bir hükümetten de alan bazlı gelir desteği ödemesinin devamını talep ediyoruz.” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.