AramaArama
Gıda Hattı

Fındıkta kanser tehdidi!

27 Mayıs 2016, 10:48
Paylaş
Fındıkta kanser tehdidi!

"Fındığa don, fırtına derken bir de kanser musallat oldu" diyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,  yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen, fındık alım politikasının henüz netleşmemesinin üretici açısından kaygı verici olduğunu bildirdi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan Başkan Nurittin Karan, fındık fiyatındaki belirsizliğin sürdüğünü ve serbest piyasada 10 lira civarındaki fındık fiyatının en az 15 lira olması gerektiğinin altını çizdi.

Karan,  “2015-2016 fındık sezonunda gerçekleştirilen spekülasyon fındık tarihinde yapılmamış ve üretici bu kadar mağdur edilmemişti. Fındık fiyatının 15 liradan 9 liraya kadar düşmesini sebebi emanete verilmesi değildir. Sadece bir bahanedir. Burada üretici cezalandırılıyor ve Ziraat Odaları suçlanıyor.” dedi.

findik-rekolte-tahmini-gidahatti

 

Fındık rekoltesinin tespiti  için çotanak sayımı yapılacak

Nurittin Karan, 2016 tahmini fındık rekoltesinin tespiti için Haziran ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çotanak sayımı yapılacağını belirtti. Sayımın ardından açıklanacak rekoltenin doğru ve gerçekçi olacağını dile getiren Karan, Ziraat Odaları'nın bunda katkısının büyük olduğunu ve geçen yıllarda yaşanan rekolte kargaşasının da son bulacağını ifade etti. Karan, rekoltenin bu yıl oldukça düşük gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.

findik-gidahatti

“Fındık alımı ile ilgili bir çalışma yok”

Hükümet tarafından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'ne fındık alım yetkisi verildiğini ve yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen alımla ilgili bir çalışma göremediklerini belirten Karan,  bunun da üretici açısından kaygı verici olduğunu söyledi. Fındık fiyatındaki düşüşün ardından üretici lehine yapılan tüm açıklama ve girişimlerin havada kaldığını ifade eden Karan, hasat öncesi somut adımlar atılmasını istedi. Karan, üreticinin bir mağduriyet daha yaşamaması için Tarım Kredi Kooperatifi'nin fındık alım politikasını bir an önce belirlemesini beklediklerini dile getirdi.

findik-2-gidahatti

“Don, fırtına derken bir de kanser musallat oldu”

Nurittin Karan, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak yeni mahsule, zirai don ve fırtınadan sonra şimdi de, ‘fındığın kanseri' olarak nitelendirilebilecek küllenme hastalığının musallat olduğuna işaret etti. Hastalığın kanser virüsü gibi hızla yayıldığını ve bir önlem alınamazsa ürünün büyük tehdit altında olduğunu vurguladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.