AramaArama
Gıda Hattı

Fındıkta dolu zararı endişesi!

3 Haziran 2021, 18:11
Paylaş
Fındıkta dolu zararı endişesi!

Ordu’nun yüksek rakımlı ilçelerinde önceki gün yaşanan dolunun fındık bahçelerinde zarara yol açtığı, bunun fındık rekoltesini etkileyebileceği bildirildi.

Ordu’da 1 Haziran'da etkili olan sağanak, yüksek kesimli bölgelerde dolu yağışına dönüştü. Kabadüz, Gölköy, Ulubey ve Altınordu ilçelerinin yüksek kesimlerinde kimi zaman ceviz büyüklüğünde yağan dolu, fındık ve diğer tarım ürünlerinin zarar görmesine neden oldu. Yaklaşık 5 dakika süren doluşu yağışı sonrası, bazı fındık çotanakları dalından koptu.

Hasarın yaşandığı bölgelerden Ulubey ilçesini ziyaret eden TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık bahçelerinde incelemelerde bulundu. Hasarı yerinde inceleyen Soydan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Dolu fındık bahçelerinde hasara yol açtı”

1 Haziran’da yağan dolunun Altınordu, Kabadüz, Gölköy ve Ulubey ilçelerinde başta fındık olmak üzere meyve ve diğer tarım ürünlerinde zarara yol açtığına dikkat çeken Soydan, “Dolunun düştüğü yerlerde fındıkta dökülmeler, doğan fındıklardaki yaralanmalar açıkça görünüyor. Önümüzdeki günlerde o yaralı fındıkların daha büyüyemeyecek olduğu açıkça görülüyor. Üreticimizin burada dolunun vurduğu alanlarda zararı yüksek” dedi.

“Buraya yağan ve farklı tarihlerde diğer bölgelerdeki olumsuzluklar rekolteyi etkileyecektir” diyen Soydan, “Bunlarla karşı karşıya kalındığında rekolteyi etkiliyor. O nedenle şu an için rekolte belirlenmesinin doğru olmadığını söylüyoruz. Üreticilerimiz zaten özellikle pandemi sürecinde daha çok emek sarf ediyorlar” şeklinde konuştu.

2B arazilerde tarım sigortasından yararlanmıyorlar

Soydan, bazı üreticilerinin fındık bahçelerinin 2B arazisi olduğunu ve bu nedenle tarım sigortası başta olmak üzere diğer imkanlardan da yararlanamayacaklarını ifade ederek, “Üreticilerimizin tarım sigortalarını yaptırmaları gerekiyordu ancak bulunduğumuz 900 rakımlı bölgedeki bahçelerin neredeyse tamamı 2B kapsamında. Bu durum, tüm ilçelerimizde büyük mağduriyet yaşatıyor. Çünkü 7-8 yıldır 2B kapsamına alınan bu fındık bahçeleri, üreticilerin büyüklerinden kalan, hatta sonradan fındık bahçeleri olarak satın aldıkları alanlar, 2B olarak göründüğünden üreticiler mağdur oluyor” şeklinde konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.