AramaArama
Gıda Hattı

Fındıkta Amerikan Beyaz Kelebeği uyarısı!

25 Mayıs 2021, 09:57
Paylaş
Fındıkta Amerikan Beyaz Kelebeği uyarısı!

Fındıkta Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı mücadele zamanının geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, üreticilere fındık bahçelerini kontrol ederek, mücadeleyi geciktirmemeleri çağrısı yaptı.

Normal şartlarda kelebek çıkışlarının mayıs ayının ilk haftası ile üçüncü haftasında görüldüğünü ifade eden Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Öztemiz, bu yıl iklim koşullarına bağlı olarak havaların yağışlı geçmesi sebebi ile kelebek çıkışlarının geciktiğini ve kelebek uçuşlarının başladığına dikkat çekti.

Fındıktan önce dişbudak ve dut ağaçlarında görülüyor

Amerikan beyaz kelebeğini fındıktan önce dişbudak ve dutlarda gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Öztemiz, bu zararlının her an fındık bahçelerine geçerek, yumurta bırakacağını ve tırtılların görüleceğinin altını çizdi.

Zararlının yüzde 70-80 nem ve 22-25 ºC arasındaki sıcaklıklarda daha iyi geliştiğini bildiren Öztemiz, fındık bahçelerinde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yaprakların kontrol edilmesi gerektiğini, şayet yumurta bulunursa hava sıcaklığına bağlı olarak bu yumurtaların 1-3 günde açılacağını dile getirdi.

“Haziranın ikinci ve üçüncü haftası tırtıl kolonilerine dikkat”

Zararlı, ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise mücadeleye karar verilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Öztemiz, birinci döle karşı mücadele yapılması tavsiyesinde bulundu.

Amerikan beyaz kelebeğinin döl sayısının bölgenin sıcaklığına ve gün uzunluğuna göre değişebileceğini belirten Öztemiz, zararlının Düzce’de 2 döl verdiğini, normal şartlarda ikinci döle ait kelebek çıkışlarının Temmuzun ikinci yarısında görülebileceğini, bu dönemde de aynı şekilde birinci dölde olduğu gibi zararlının yumurta ve tırtıl kolonilerinin popülasyonu dikkate alınarak mücadeleye karar verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Entegre mücadele uyarısı

Zararlılarla mücadelede; kültürel, mekanik, fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanması gerektiğini vurgulayan Sevcan Öztemiz, şunları kaydetti:

“Çevreye en az zararı olan mücadele yöntemlerine öncelik verilmeli, uygun olan tüm mücadele yöntemlerini bir arada kullanılarak Entegre Mücadele uygulanmalıdır. Fındık bahçelerinde yumurta paketlerinin bulunduğu yapraklar toplanıp imha edilerek, zararlı yoğunluğunun azaltılması gerekir. Haziran ve Ağustos aylarında zararlı ile bulaşık ağaçlar üzerinde ağ içinde bulunan larva kümeleri de bahçeden uzaklaştırılarak imha edilmelidir. Bu uygulamaların her biri zararlının popülasyonunu azaltmak için önemlidir.”

“Biyolojik mücadelede faydalı böcekleri koruyalım”

Amerikan beyaz kelebeğinin doğada çok sayıda etkili doğal düşmanı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Öztemiz, doğadaki mevcut popülasyonu korumak ve desteklemek için yanlış uygulamalardan kaçınılması, gerekirse faydalı böcek üretimi yapılarak bahçelere salınımın yapılmasını da tavsiye etti. Doğal dengenin bozulmaması için özellikle dut ve orman alanlarında bulunan ağaçlarda mutlaka biyolojik preparatlarla (Bacillus thuringiensis) mücadele yapılması gerektiğini belirten Öztemiz, doğal dengenin bozulmaması için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Yoğun bulaşmalarda faydalı böceklere, daha az zehirli, çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemeyen tarım ilaçları tercih edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Öztemiz, bitki koruma ürünlerinin teknik talimatında önerilen doz ve zamanında kullanılması gerektiği uyarısında bulundu.

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Öztemiz, “Özellikle yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Toplu mücadele yapılmalıdır. Mücadeleyi uygulayacak üreticilerimiz bu konuda bilgilendirilmelidir” diye konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.