Gıda Hattı

Fındık fiyatlarına Bakanlık ayarı!

15 Ocak 2016, 15:54
Paylaş
Fındık fiyatlarına Bakanlık ayarı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Pazarda bir yoğunluk olmadığı halde, manipülasyonlarla serbest piyasada fındıkta fiyatın 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indirilmesi üreticimizi mağdur etti.”

celik-bayraktar-gidahatti TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in makamında tarım sektöründe yaşanan sorunlar ve çözümlerinin aktarıldığı bir görüşme gerçekleştirdi. TZOB Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede, ağırlıklı olarak fındık sektöründeki sorunlar konuşuldu.Görüşme sonrası yazılı açıklama yapan  Bayraktar, “Fındıkta bütün yaşananları, fındık ihraç edenlerin kendi aralarında anlaşarak piyasa fiyatını düşürmelerini, aşırı kar peşinde koşmalarını, ihracatçıların fiyatı düşürmek için piyasaya 21 bin ton fındık sürmelerini Bakan Çelik’e aktardık” dedi.

Görüşmede, üreticinin pazara istikrarlı bir şekilde fındık indirdiği, pazarda bir yoğunluk olmadığı halde fındık fiyatlarının serbest piyasada 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

 “Şu anda fiyatın bu seviyeye düşmesi piyasadaki manipülasyon nedeniyle. Fındık ihraç edenler, kendi aralarında anlaşıyorlar. Piyasada fiyatı düşürmek için manipülasyon yapıyorlar. Düşük fiyattan fındık alarak ihraç edip aşırı kar peşinde koşuyorlar. Serbest piyasanın da sorgulanması gerekir. Rekabet oluşmuyor. Rekabet oluşmadığı için de üretici mağduriyeti söz konusu… 1-1,5 ay önce ihracatçılar, 5-6 fındık tüccarından emanete aldıkları 21 bin ton fındığı, fiyatları düşürmek için piyasaya sürdüler. Bu fiyatları aşağı indirdi.”

findik-gidahattiBakan Çelik: Gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz

 Açıklamada Bayraktar’ı dinleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’in üretici market fiyat farkına dikkati çekerek, markette 70-80 lira olan iç fındığın üreticide, kabuklu fındıkta 10 lira seviyelerine düşmesinin haksız rekabet yarattığını üreticinin mağduriyetinin kendisi için önemli olduğuna dikkat çektiği kaydedildi.   Bu durumda Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) devreye sokacaklarını bildiren Çelik’in “Gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz. Üreticinin mağdur olmaması benim için önemli” dediği aktarıldı.

 Bayraktar: Fındık Karadeniz için hayati önemde

 Şemsi Bayraktar, konuyla ilgili açıklamasında, fındığın, Karadeniz Bölgesi için hayati önemde bir ürün olduğunu, ülkeye 2,8 milyar dolar döviz kazandırdığını bildirerek, şunları kaydetti:

“Fındıkta üreticinin istikrarlı, makul bir gelir elde etmesi çok önemli. Devlet, TMO vasıtasıyla piyasayı düzenlemeli, fındıkta oyun oynanmasına izin vermemelidir. Fındık 3-5 ihracatçının insafına terk edilmemelidir. Üretici, fındık üretimini bırakırsa, kırsalı terk ederse, bunun zararını hepimiz çekeriz. Bu ürünümüzde alan bazlı destek 2015 yılı için 170 lira olarak açıklanmıştır. Bu desteğin devamı çiftçimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Önümüzdeki yıllarda da alan bazlı destek devam etmelidir”

 

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.