Gıda Hattı

Fındık fiyatı, tatlı sektörünü de vurdu

12 Temmuz 2015, 13:47
Paylaş
Fındık fiyatı, tatlı sektörünü de vurdu

Fındıkta geçen yıl yaşanan don nedeniyle rekolte düşüklüğüne bağlı olarak artan fiyatlar, tatlı sektöründe fındık kullanımının düşmesine, fındıklı ürünlerin de zamlanmasına yol açtı.

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, geçen yıl Mart ayında yaşanan zirai don nedeniyle rekoltede yaşanan kayıp sonucu 2014 ürünü fındık fiyatının serbest piyasada 22 liraya kadar ulaştığını hatırlattı.

İç piyasada kavrulmuş fındık fiyatının da az olan rekolteden etkilenerek, %100'ün üzerinde artış gösterdiğini dile getiren Yanıkoğlu, “Geçen yıl Mart ayında kabuklu fındık fiyatı 6,5 lira, kavrulmuş fındık fiyatı ise 30-35 lira arasındaydı. Zirai don nedeniyle fındık rekoltesinde çok ciddi kayıp yaşanınca fiyatlar hızla arttı. Geçtiğimiz aylarda kabuklu fındığın serbest piyasada fiyatı 22 lirayı gördü. Şu anda kavrulmuş fındığın fiyatı ise 80 liraya dayandı.” bilgisini verdi.

Ramazanlarda tatlı üretimine bağlı olarak genellikle fındık tüketim miktarında artış yaşandığını, bu yıl ise yüksek fiyatın tatlı sektörünü olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Yanıkoğlu, “Ramazan ayı iç piyasada fındık tüketiminin artmasında önemli bir etken. Ancak bu yıl yüksek fiyattan sektör de olumsuz etkilendi. 80 liraya yaklaşan iç fındık fiyatı tatlı sektörünü de vurdu. Yüksek fiyat nedeniyle tatlı imalatçıları daha uygun olan ürünlere yöneldi. Yüksek fiyat nedeniyle tatlı sektöründe fındık kullanımı önceki yıllara göre düşüş gösterdi.” dedi.

Giresun Fırıncılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hami Demir de sektörün yüksek fındık fiyatından olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, “Fındıklı tatlıların fiyatını yüksek bulan vatandaşlar, fiyatı daha uygun diğer tatlıları tercih ediyorlar” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.