Gıda Hattı

Filyasyon nedir? Ne işe yarar? Koronavirüs mücadelesinde önemi ne?

19 Kasım 2020, 19:00
Paylaş
Filyasyon nedir? Ne işe yarar? Koronavirüs mücadelesinde önemi ne?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla verilen mücadelede filyasyon çalışmalarının önemine değindi. Peki filyasyon nedir? Ne işe yarar? Koronavirüsle ilgisi ne?

Gelin önce kelimenin anlamına bakalım…

Filyasyon ne demek?

Sözlük anlamı olarak evlatlık ve babalığa ilişkisine hüküm vermeyi anlatan bir terim. Bir kültürden veya dilden doğma ve buna benzer ilişkileri belirleme kararına da filyasyon deniyor. Ancak bu kavram Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından sonra çok daha farklı, tıp literatüründeki bir anlamı ile gündeme geldi.

Filyasyon nedir? Ne iş yarar?

Tıp alanında bu terim “salgın hastalıkların temas zincirini izlemek” anlamında kullanılıyor. Salgın hastalık tedavisinde eskiden beri bilinen bir yöntem. Bakan Koca’ya göre tespit edilen vakalar üzerinden hastalığın yayılımını kontrol altına almakta oldukça büyük bir öneme sahip.

İçinde bulunduğumuz koronavirüs salgınında ülkemizde kullanılan filyasyon yöntemi ile koronavirüs bulaşan kişilere ulaşılıyor, bu kişiler izleniyor ve tedavi amacıyla izole ediliyor.

Özellikle aile hekimleri filyasyon uygulamasında büyük bir öneme sahip. Koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğinden şüphelenilen kişilerin bilgileri aile hekimleri ile paylaşılıyor. Aile hekimleri ise bu bireyleri koronavirüs belirtileri gösterip göstermediğini takip ediyor.

Koronavirüse karşı verilen mücadelede Türkiye’de 4.600 filyasyon ekibi kuruldu. Burada toplamda 251.028 kişi görev yapıyor.

filyasyon

Koronavirüs mücadelesindeki ana unsurlardan

Sağlık Bakan Fahrettin Koca’ya göre koronavirüs mücadelesindeki 3 unsur şu şekilde:

  • Vakayı tespit edip, filyasyonu yapmak
  • Tedavide güçlü olmak.
  • İzolasyon, teması önlemek, sosyal mesafeyi korumak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın filyasyon hakkındaki açıklamaları

Bakan Koca, koronavirüsün Türkiye’ye girişinden önce filyasyon çalışmalarına başladıklarını hatırlatarak, “Boş sokaklar, boş meydanlar her gün bu savaşı yeniden kazandığımız alanlardır. Benden en çok duyduğunuz kelime filyasyondu. Tespit edilen vakalar üzerinden hastalığın yayılımını kontrol altına almamızda bize başarı kazandıran yöntem üzerinde durdum. Temas zincirlerini tek tek gözetim altına aldığımızdan bahsettim.

Filyasyon, salgın hastalık tedavisinde öteden beri bilinen bir yöntemin adıdır. Salgın hastalıklarda ilk amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir. Hekim olarak yayılmanın önünü kesmezseniz sadece tedaviyle sonuç alamazsınız. İlk vakadan beri titizlikle yürüttüğümüz bir uygulama bu.

Virüsün ülkemize girişini geciktirdiğimiz süre içerisinde bunun hazırlıklarını tamamladık. Bugüne kadar filyasyon yapılan temaslı kişi sayısı 322 bin 754 oldu. Filyasyon oranımız yüzde 97,5’e ulaştı. Özellikle temaslılara ulaşma oranı ve süreleri yakından izlenmektedir” şeklinde konuştu.

Koronavirüs karşısında büyük fayda sağladı!

Covid-19 hastalığında erken tedaviye başlanmanın öneminden bahseden Bakan Koca, “Çin’den gelen bilgilerin aksine kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalara erkenden ilaç başlattık. Özellikle filyasyon sonrası aile hekimlerimizle takibi yapılan hastalar da başlanan tedavinin etkisini somut olarak gördük.

65 yaş üstü alt hastalığı olup kendisi başvuran hastalarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 11 iken, filyasyon sonrası takip altında olan hastalarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 4 oldu.

Erken tedaviye başlamanın bir başka sonucu da hastalığın zatürreye dönüşme hızında gördüğümüz değişmedir. Bu doğal olarak yoğun bakım sayılarımıza da yansımaktadır” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.