AramaArama
Gıda Hattı

Filler, hayvan krallığının matematikçileri olabilir

30 Ekim 2018, 17:04
Paylaş
Filler, hayvan krallığının matematikçileri olabilir

Kuzgunlar sosyal kelebekler, kargalar ana problem çözücüler... Şempanzeler ise hafıza testlerine geldiğinde insanları yeniyor. Ama hayvanlar aleminde en iyi matematikçi olduğu için ödülü kazanan Asya fili oldu. Buna göre, filler matematik alanında başarılı sayılabilir. 

IFL Science'da, hayvan dergisi olan Etholoji Dergisi'nde son zamanlarda yayınlanan bir araştırma yer aldı. Araştırmaya göre, Asya filleri, diğer hayvanlara oranla insanlara daha yakın sayısal bir yetenek gösteriyor. 

Araştırmanın sonucu 14 yaşındaki bir filin seçimlerine dayanıyor

İleri Araştırmalar Yüksek Lisans Programı ve Japonya Bilim Teşviki Derneği (SOKENDAI) araştırmacıları, fillerin aritmetik duygusunun uzaklık, büyüklük veya oranlardan etkilenmediğini belirtiyor. 

Yazar Naoko Irie yaptığı açıklamada, "Bu çalışma, hayvanların insan sayımına kısmen özdeş bilişsel özelliklere sahip olduklarını gösteren ilk deneysel kanıtı sunmaktadır" dedi.

Araştırmanın sonucu ise 14 yaşındaki bir fil olan Authai'nin performansına dayanıyor. Deneme için iki tane daha fil öne sürüldü, ancak son aşamaya gelmedi.

Deney nasıl yapıldı?

Authai, daha fazla meyve öğesinin bulunduğu resmi seçmek için bilgisayar kontrollü dokunmatik panel kullanmak üzere eğitildi. Authai'nin önüne meyve resimleri koyuldu. Her turda iki seçenek vardı ve doğru şekilde seçtiğinde bir ödül kazandı.  

Authai’nin seçimlerinden emin olmak ve toplam illüstrasyon sayısından ziyade çizimde kapsanan toplam alana kararını vermesini sağlamak için araştırmacılar farklı boyutlarda meyveler kullandılar.

Authai 271 soruda 181 doğru cevap verdi

Sonunda, Authai 271 sorudan 181'inde doğru tahmin edebildi. Bu da ona % 66.8 başarı oranı verdi. Yazar Irie bu sonuç için, “Authai’nin performansı uzaklık, büyüklük veya sunulan sayı oranından etkilenmedi. Ancak insan sayımının gözlemleriyle tutarlı olduğunu gördük, daha küçük mesafelerle karşılaştırmalara cevap vermek için daha uzun bir süre gerekiyordu" açıklamasını yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.