Gıda Hattı

Fikri Evliya Çelebi'den Markası Kadir Topbaş'tan

23 Ağustos 2007, 17:44
Paylaş

Son bir yılda tavan yapan yem fiyatları ile zorda kalan Erzurumlu çiftçiler, farklı ürün arayışına girdi. Başlattıkları organik tarım atağıyla önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Halk Ekmek'in organik buğday ihtiyacını karşılayan üreticiler, yeni proje peşinde.

Türkiye'nin yanı sıra dünyadaki tarım çevrelerince de Organik Nazmi adıyla tanınan Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı öncülüğünde yeni bir kırsal kalkınma projesi başlatan Erzurumlu çiftçiler, bu defa da organik süt ve süt ürünleri pazarına girecek. Türkiye'de ilk kez keten tohumlu ve ısırgan otlu peynir üretecek olan çiftçiler, birkaç hafta içinde Erzurum'daki fabrikanın temelini atacaklar. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın da desteklediği proje kapsamında ilk etapta çiftçilere 500 düve dağıtılırken 15 köye de 15 süt toplama tankı konulacak.

Marka ismi Topbaş'ın köyü Barhal'dan

Piyasadaki büyük şirketlerle rekabet edebilmek için farklı şeyler üretmek zorunda olduklarını söyleyen Nazmi Ilıcalı, "Projeyi Halk Ekmek projemizde olduğu gibi Organik Tarım Ürünlerini Değerlendirme AŞ üzerinden yürüteceğiz. 3 bin çiftçi organik süt üretimi yapıp ürünlerini değerlendirme imkânı bulacak" dedi. Proje kapsamında Türkiye'de ilk kez keten tohumlu ve ısırgan otlu peynir üreteceklerini belirten Ilıcalı, ayrıca İsrailli bir firma için de Türkiye'de ilk kez gidilecek bir uygulamayla tablet süt üretimi yapacaklarını aktardı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.