Gıda Hattı

Fikret Kolverdi kimdir? Fikret Kolverdi hayatı

16 Kasım 2021, 14:55
Paylaş
Fikret Kolverdi kimdir? Fikret Kolverdi hayatı
Fikret Kolverdi kimdir? Ünlü ressam Fikret Kolverdi hayatı ve eserlerine dair tüm merak edilenler. Fikret Kolverdi biyografi içeriğimizi gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. İşte Fikret Kolverdi'ye dair her şey...

Fikret Kolverdi kimdir? İstanbul doğumlu olan Fikret Kolverdi hayatı ve tüm yaşamına dair merak edilenleri sizler için araştırdık.

Fikret Kolverdi biyografi

doğum; 1920

ölüm; 14 Kasım 1990'da İstanbul

Fikret Kolverdi kimdir?
Fikret Kolverdi

Fikret Kolverdi hayatı

Ressam Fikret Kolverdi 1920 yılında İstanbul'da doğdu. 1940 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Birinci Dünya Savaşında sağ kolunu yitiren babası (soyadı da buradan geliyordu) suluboya resimler yapıyordu. Babasının bu yeteneğini miras alan. Fikret'in yağlı boya ile tanışması lisenin atölye çalışmalarına katılmakla oldu. Liseden sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi Romanoloji (şimdiki adıyla Fransız Filolojisi) Bölümünü bitirdi. O yıllarda Fransız Konsolosluğu'nda ve Galatasaray Lisesi'nde açılan sergileri izleyerek resim çalışmalarını sürdürdü. 1949 yılında askerlik görevi için gittiği Ankara'ya yerleşti. Türk Dili Dergisine sanatla ilgili çeviriler yapıyor ve o yıllarda kurulan Helikon Sanat Derneği'nin resim derslerini izliyordu.

Fikret Kolverdi kimdir?
Fikret Kolverdi

Ressam Cemal Bingöl ve ağabeyi Elderoğlu ile çalıştı bu dernekte. Ayrıca yakından tanıdığı ressam Vecih Bereketoğlu'ndan da çok şeyler öğrendi. 1963 yılında yine İstanbul'a döndü. Paris ve Avrupa'nın önemli müzelerinde geçen günlerinin onun resim anlayışında büyük etkileri oldu. 1960-1965 arasında önce soyut çalışmalarla başlayan Kolverdi daha sonra İstanbul'un gezici pazarlarıyla somuta döndü. Eski evler ve sokaklar tutkusu başladı. Yanıp, yıkılıp gidiyorlar, bir belge olarak kalsın kuşkusuyla değil, bu sokakların İstanbul'a özgü romantizmi, kokusu ve havasını vermek için çalıştı. Ressam Fikret Kolverdi 14 Kasım 1990'da İstanbul'da öldü.

Bibliyografya

Çağdaş Türk Ressamları I , Mekteb-i Sultani'den Galatasaray Lisesi'ne Ressamlar 1868 - 1968 (Kolektif -2009)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.